View Single Post
  #536  
Vechi 01.04.2017, 11:40:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Tăcere, inimă!… se roagă Hristos…

Tăcere, inimă!… se roagă Hristos…Tăcere, inima mea… ascultă, se-aud șoapte… se roagă Hristos! Grădina Ghetsimani e plină de noapte. Nici frunzele nu freamătă, iar vântul șade neclintit printe crengi. Domnul Hristos stă cu chipul plecat rugându-se. Tăcere,…inimă… Pleacă-te, inima mea… că plânge Hristos! O lume întreagă plânge în lacrimile Lui. A adunat toată durerea lumii în inima Sa și tot păcatul l-a luat pe umerii Lui nevinovați. Și plânge orfanul și văduva plânge în ohii Săi, iar tâlharul și vameșul își plâng păcatul cu lacrimile Lui. Și pe toate le primește Tatăl cu inimă blândă și îngeri trimite să steargă chipul Fiului Său Iubit! Ascultă, sufletul meu… pleacă-te și ascultă… tremură inima lui Hristos! Atâta batjocură are să primească Domnul! Atâtea palme vor lovi obrazul Său duios, atâtea mâini vor lua biciul să rănească Preacuratul Trup! Atâtea guri vor striga împotriva Lui… și-atâția spini Îi vor înțepa fruntea! Iar mâinile duioase și preacuratele picioare vor fi țintuite pe lemnul crucii. Și pieptul Lui cu lance va fi împuns. Și-atâția Îl vor scuipa… Ascultă, suflete… tremură inima lui Hristos cu dragoste pentru răstignitorii Săi… Tăcere, inimă!… se roagă Hristos…
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote