View Single Post
  #80  
Vechi 11.08.2010, 13:05:43
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Si de papii care au fost nu tocmai usa de biserica ce ziceti?
Am auzit de papi care aveau copii, de o papa femeie, de un papa care organiza orgii la Vatican. De astia ce ziceti? Erau ei "loctiitorii" lui Dumnezeu pe pamant? De ce la ortodocsi nu s-a auzit de asemenea grozavii??
Dar de preoti care au abuzat sexual copii? Si asta implica si pedofilie si homosexualitate. Cum au putut fi iertati si lasati sa faca in continuare aceste lucruri?? A fost papa infailibil cand a lasat sa se intample in continuare aceste spurcaciuni urate in fata lui Dumnezeu?
Dar de numeroasele razboaie organizate din umbra de papalitate prin evul mediu? Cum se impaca imaginea sutelor de mii de oameni ciopartiti pe campuri de batalie cu invatatura lui Hristos??

Sigur, daca nu-ti convine ceva si nu vrei sa accepti adevarul asta e.

Iar in ce priveste acei prelati ortodocsi care sustin anumite lucruri, ei sunt doar slujbasi ai bisericii, nu sunt biserica. Biserica este trupul lui Hristos, pe acela nu-L vor birui portile iadului. Nu se refera la biserica ca structura birocratica compusa din oameni. Aceea este la fel de failibila ca orice structura birocratica. De altfel un sfant a si zis referitor la vremurile de pe urma (din memorie): "cand veti vedea turle aurite si bani multi in biserica, si avere multa, si o va duce biserica mai bine ca niciodata, sa fugiti de ea pentru ca va si tradat". Asa va veni Antihristul - va fi o perioada scurta incredibil de bine pt toti dupa care va fi sfarsitul.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote