Subiect: Canoanele
View Single Post
  #16  
Vechi 22.08.2017, 20:46:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Ieri am ajuns la Suceava și m-am întâlnit cu o prietenă pe care o știam doar virtual. Tot ieri a mers și ea să se spovedească. Văzând că alege mâncare de post, am întrebat-o dacă s-a și împărtășit. Mi-a mărturisit că de anj nu s-a mai împărtășit, fiindcă e fumătoare (și și-a făcut alt dumnezeu, cuvintele ei) și pentru că amintește asta la fiecare spovedanie (că nu a reușit să se lase de fumat) îi este refuzată taina.

Acum, lucrurile stau în felul următor: ea și-a schimbat de curând duhovnicul (la celălalt nu mai simțea să meargă) și nici acesta n-o împărtășește. Eu m-am mirat ce stricți și după canoane sunt preoții din zona asta. Până am aflat că actualul duhovnic a fost căsătorit de trei ori. Or, cum e posibil să mai slujească, dacă celor căsătoriți a doua sau a treia oară le este interzisă împărtășania? Mie așa mi s-a spus la biserică, iar preotul se împărtășește, în mod normal, la fiecare liturghie.

Lămuriți-mă, vă rog.
Eu nu cred ca acel preot era casatorit de trei ori, probabil era doar un zvon. Sinodul a hotarat ca toti preotii aflat la a doua casatorie nu mai pot sluji. Iar preotii divortati nu mai pot fi parohi (insa pot sluji). Pentru fumat nu se da impartasania, de obicei.
Reply With Quote