View Single Post
Vechi 11.05.2021, 17:19:34
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member

Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Ortodox cu Calea ✝, Cluj-N
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Momentan, noi suntem la tipul 0 de civilizatie pe scara Kardashev, adică depindem foarte mult de materiile prime ale Pământului: cărbuni, petrol, uraniu, și altele (factori poluanți care afectează planeta în mod negativ). Deși se impun în continuare limite, măsuri, restricții, tot omul face de capul lui. Defrișarea/incendiile pădurilor este un alt factor de-a dreptul catastrofal. E un păcat strigător la cer să strici lucrarea Domnului.

Pe viitor dacă dă Domnul să mai trăim, să evoluăm mai mult, am putea renunța de tot la toate materiile prime (să trecem la tipul 1 de civilizație pe scara Kardashev), să ne putem folosi numai de energia solară. Panourile solare, eolienele, mașinile electrice Tesla, mașini alimentate prin energie solară, nave/vapoare (la fel tot pe energie solară) să fie pretutindeni, nu am mai afecta calitatea atmosferei de pe Pământ. Totul ar fi mai eco și chiar am putea planta din nou copaci, păduri, având în vedere că nu ne-am mai folosi de materiile prime, ci doar de energia solară.

S-a făcut un studiu. Nu mașina poluează cel mai mult, ci vapoarele. 5 vapoare de tonaj mare care merg pe păcură, poluează mai mult decât toate mașinile din lumea aceasta. (era un studiu am uitat unde am văzut asta) Ca să nu mai zic și de alți factori poluanți care se deversează în mare de la nave.
Poluarea?

Pai gazele toxice, rezultate in urma arderilor tutuoro combustibillor, contin molecule si compusi grei, metale grele, care chiar daca sunt aruncate pe cos si ajung in aer, nu raman mult timp in aer chiar daca sunt purtate de vant ci cad la pamant in cateva ore/zile. Ajunse la pamant sunt spalate de ploi si combinate sau duse spre mare si acolo soarele si valurile descompn totul in particule mai mici care nu sunt poluante.

Ne-a pacalit UE si politicienii verzi cu poluarea ca cica ea produce incalzirea "planetei" si e responsabila de tot felul de boli.

Nu e ea cauza mortii si bolior ci neascultarea si pacatul!

Ne pacalesc astia sa ne distrugem toate centralele nergetice si sa cumparam de la ei energie sau panouri solare. Decat niste fraieri aia suntem. Ne distrugem singuri transformandu-ne in colonie, in sclavi.

Ne iau si Credinta si Ortodoxia si ne pun sa ne inchinam la planeta Marte pe care o sa trimita Muska cea mare masini electrice.

E politica europeana adoptata deja si de noi. In directia aia mergem. O sa lucram toata viata ca sa le platim lor curentul si apa si toate utilitatile mancand doar preparate din import modificate genetic, produse obtinute din viermi si insecte, ca s-a adoptat la nivel ue ca cica e hrana buna bio, nepoluanta!
MoronckU înVață lepădeLUMEglu(firEhoțsexăvaitacUju-îșcaUsLEU=nebunParvEn=viclUpEdofanhul smințEniamorti-pISexpUngi-cârâmErit-stiEsinertuEUtU-înculcăvorbârfuri în labordelatoriE-laudos-basculaș-trădățol=altvisgrij-strescapoSS-haivaiteiafeciUkUxklacU-interesU-vreașefhUț-progrexit=victiviclUidol isputolenteiASIAgrînșala picUpic in facinatia gogoșjerpizmEUlumi satE scape de Tata casa le faci poc@ flaieru tlaba mUldara poftarmE-pliktisU c@ ipocritzU-fakE)să scap celtim cu Credința Cuvântul si FataTa.
Reply With Quote