Subiect: Despre avort...
View Single Post
  #6  
Vechi 13.05.2009, 15:15:39
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Am cunoscut "crestini" care sustin avortul!
Nu numai ca-l practica, dar il sustin in fata altora ca un lucru bun!
Mi se pare o mare rusine!! (Pentru ca am si prieteni atei care lupta impotriva acestei practici, iar crestinii ar trebui sa fie primii care sa condamne asta!)
Cu durere spun. Mi se spune in mod tipic ca "sa nu ucizi" nu acopera situatia avortului!
Multi crestini pe care ii cunosc NEAGA faptul ca primim suflet la conceptie (de asemenea, eu aduc argument Psalmul 138, dar mi se spune ca nu scrie clar ca omul primeste suflet la conceptie!). Aveti argumente mai puternice din Biblie despre interdictia uciderii copilului in burta si despre faptul ca suflet avem din momentul conceptiei??? Ajutati-ma, va rog.
Exista o discutie despre asta la Parinti. Dupa mai multe intorsaturi si discutii versiunea adoptata este ca sufletul apare la conceptie.

Se bazeaza si pe Biblie, dar nu cred ca exista in Biblie chiar direct spus lucrul asta. Sau nu-mi amintesc eu..

Exista unele teorii occidentale crestine care zic ca embrionul este preembrion inainte de nidare. Dar ortodocsii nu sunt de acord cu asta. (Se poate citi la John Breck, Darul sfant al vietii, despre asta, face un bun rezumat intr-unul din capitole)

Sunt de acord ca nu se poate accepta avortul. Este clar ucidere.

Insa Biserica accepta sa se faca raul mai mic cand viata mamei nu ar putea fi salvata. De ex. nu stiu daca ati auzit de cazul fetitei din Mexic (sau Brazilia?) de care s-a facut atata caz, o fetita de 9 ani care fusese violata de tatal ei vitreg, si era insarcinata cu gemeni. Ea avea 13 kg... Deci era clar ca nu ar fi putut duce sarcina. Echipa medicala si mama au fost excomunicate de episcop. Or eu din cate am inteles din atitudinea Bisericii Ortodoxe, in acest caz s-ar fi admis ca avortul este raul cel mai mic, pt ca altfel ar fi murit toti trei.
La fel, in cazul sarcinilor extrauterine, care nu duc la dezvoltarea fatului, ci la o infectie si la moartea probabila si a mamei, fara sa poata fi salvat nici fatul.
Acu, am zis si eu, n-am dat cu parul. Poate ca o mama crestina ar prefera sa fie martira si sa moara ea, daca ar fi macar o sansulica sa se salveze copilul.. dar Biserica nu o obliga la asta. Mai ales cand are si alti copii de crescut.