Subiect: Orori sfinte
View Single Post
  #8  
Vechi 08.05.2007, 00:19:13
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Macarie
La ceea ce bine zice Cozia aici, mai adaug ceva: nu a fost nevoie de religie pentru a exista discordie si ura, astea au fost dintodeauna si vor fi, numai ca cei cu astfel de sentimente le-au ascuns sub diferite masti, una fiind cea religioasa.

Si inca ceva, orice putere se poate folosi spre bine sau spre rau. Zicea A. Einstein ca electricitatea care ne-a facut viata atit de placuta se poate folosi si la scaunul electric. Cu cat o putere e mai mare, si efectele si?
Macarie ura si discordia sunt atribute umane. Insa aceasta ura si discordie au fostadesea alimentate de religie.

In plus eu nu fac un apel la ura si discordie ci fac un apel la liniste si copnvetuire pasnica cu toti ceilalti.

Daca nu te superi, as vrea sa recitesti postul meu initial pentru ca am impresia ca ai inceput sa faci interpretari neavenite.

Eu am pus o intrebare legitima. Daca nu ma credeti pot sa vin si cu argumente insa nu as dori sa dezgrop mortii istoriei si sa incep sa exemplific aceste orori. insa daca trebuie o voi face.

eu doar vreau sa subliniez ca lumea este in razboi din motive religioase.

muslmanii ucid crestini, crestinii au ucis musulmani, musulmanii ucid evrei, evrei ucid musulmani,crestinii ucid evrei... si asa mai departe.

de ce religie trebuie sa fie aducatoare de razboi sau moarte? asta este intrebareamea.
Reply With Quote