View Single Post
  #9  
Vechi 22.11.2016, 17:05:58
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Acum eu spun asa - Iisus ne-a invatat sa iubim aproapele, chiar mai mult decat pe noi insine. Ne-a invatat sa iubim si pe dusmani, pe cei ce ne fac rau. Partea asta este foarte grea, intr-adevar. Nu stiu cine poate iubi pe cel care ii face rau.
"În Evanghelia de astăzi am auzit un element cu adevărat nou, să spunem, însă, pe cât de măreț, pe atât de înfricoșător: anume că măsura iubirii este iubirea vrăjmașilor. Nu este cu putință, iubiți credincioși, să facem acest lucru noi, ca oameni. Oricât ne-am strădui să ne curățim, oricât ne-am strădui să înțelegem mai bine pe cel de lângă noi, oricât ne-am strădui să fim mai politicoși, mai buni, mai milostivi, oricât ne-am strădui să adunăm în noi toate virtuțile, pe aceasta n-o vom putea face. A-ți iubi vrăjmașul este mai presus de puterile omenești.

Hristos, când a venit pe pământ, a luat trup și ne-a lăsat nouă, celor ce purtăm numele Lui, poporul creștin, aceste învățături; El nu a dorit să facă un om mai bun. Creștinul nu este un om mai bun, mai moral, mai virtuos – ar fi prea puțin. Creștinul este un alt om! Prin botez, creștinul se schimbă deplin. După cum bine știți că se spune la botez: Câți în Hristos v-ați botezat, în Hristos v-ați și îmbrăcat. Creștinul nu mai este un simplu om. Este omul, fiul lui Dumnezeu, cel care este îmbrăcat în Hristos, cel în care Hristos locuiește și Hristos lucrează.

Iarăși un motiv pentru care nu ar trebui să luăm ușor porunca aceasta a iubirii; să ne dăm seama că singuri nu putem iubi, însă, în același timp suntem chemați să iubim ca Dumnezeu. Cine poate să facă așa ceva? Eu nu pot. Însă, cum spune Sf. Pavel, Hristos în mine poate!

Hristos e Cel Care lucrează în noi și a voi și a săvârși."


continuare - Predici audio “provocatoare” duhovniceste despre IUBIREA VRAJMASILOR si IUBIREA CASNICILOR: “Lui Dumnezeu Ii place sa-I spunem: NU POT, DOAMNE! Cel mai mult ii place lui Dumnezeu sa-I marturisim neputinta” - http://www.cuvantul-ortodox.ro/2014/...nu-pot-doamne/ -
__________________
36. Învățătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37. El i-a răspuns: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea și întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii. (Sfânta Evanghelie după Matei, cap. 22)
Reply With Quote