View Single Post
  #754  
Vechi 10.11.2018, 00:45:29
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asadar, e invers, calugarul Neofit si apoi parintii colivari au adoptat-o de la catolici, nu invers.
Dacă este așa, poți să-mi prezinți care era practica împărtășirii (des sau rar) înainte de 1642 în Rusia și înainte de 1952 în România? Chiar nu vrei să pricepi că nu are nicio logică introducerea regulii împărtășirii în cele 4 posturi la ortodocși (prima dată la ruși), dacă regula asta exista deja la ortodocși? :))

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa cum am aratat, chiar si cei ce sustin impartasirea deasa spun ca nu exista practica impartasirii dese, fara spovedanie.
Nu ai să găsești așa ceva în teorie, nu te poți împărtăși fără să te spovedești, dar în practică există așa ceva. Ți-am dat exemplul în cazul a 2-3 zile succesive de sărbătoare cum ar fi cazul din Săptămâna Luminată.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Doar in Grecia au fost cazuri in care s-a practicat asta, dar nu dintr-o convingere, ci din cauza ca lipseau preotii la care sa se spovedeasca.
În Grecia lucrurile sunt clare, la fel și în Sf. Munte unde majoritatea sunt colivari. Sunt și pe la noi, dar într-adevăr mai puțini decât cei care merg pe regula celor 40 de zile. Problema este că toți clericii sunt colivari. Culmea! Plin de ”rătăciți” care ”au preluat ideile false ale unui colivar”. :))

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca Sfantul Ioan Gura de Aur spune ca se obisnuia in acea vreme impartasirea o data pe an e clar ca discutam despre argumente ridicole.
Faptul că Sfântul Ioan Hrisostom a semnalat o neregulă, nu înseamnă că așa ceva propovăduia el sau Biserica. Incredibil cum poți denatura înțelesul unor relatări.

Last edited by simpllu; 10.11.2018 at 16:23:42.
Reply With Quote