View Single Post
  #7  
Vechi 16.09.2009, 22:44:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Raiul nu este totuna cu Imparatia Cerurilor.

Raiul este acum, pana la Parusie.
Acum, dreptii se odihnesc si pacatosii se muncesc doar cu sufletul, nu si cu trupul, care este in pamant.
Raiul nu este vesnic.

Imparatia Cerurilor se va intemeia deplin dupa Parusie. Acum se pregusta doar.
In Imparatie, dreptii se bucura atat cu sufletul, cat si cu trupul, iar pacatosii se vor munci atat cu sufletul cat si cu trupul.
Imparatia este vesnica.
Interesante ganduri, dar poti sa ne spui cine le-a afirmat?

Mie mi se par niste speculatii gresite: daca Raiul ar fi temporar si Imparatia Cerurilor inca nu exista (la Matei 11, 12 se foloseste prezentul) si va fi creata dupa Judecata, atunci va fi populata doar de cei botezati si desavarsiti pentru ca Hristos ne asigura, sa nu ne amagim:

Ioan 3:
3. Răspuns-a Iisus și i-a zis: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva de sus, nu va putea să vadă împărăția lui Dumnezeu.
4. Iar Nicodim a zis către El: Cum poate omul să se nască, fiind bătrân? Oare, poate să intre a doua oară în pântecele mamei sale și să se nască?
5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu.

Matei 11
12. Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăția cerurilor se ia prin străduință și cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Matei 18
3. Și a zis: Adevărat zic vouă: De nu vă veți întoarce și nu veți fi precum pruncii, nu veți intra în împărăția cerurilor.

Matei 5
3. Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor este împărăția cerurilor.

10. Fericiți cei prigoniți pentru dreptate, că a lor este împărăția cerurilor.



Ce va fi cu ceilalti minim 99 % ? Vor (vom) merge la pieire?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote