Subiect: Gelozia
View Single Post
  #6  
Vechi 09.11.2007, 11:28:56
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este un subiect tare delicat. Din punctul meu de vedere gelozia, poate insemna o dovada " prea mare" de iubire. Dar oare este compatibila cu iubirea adevarata, crestineasca? NU cred.. Ca toate femeile si barbatii din lume si eu am fost geloasa:D Imi amintesc in schimb ceea ce m-a invatat parintele. Mi-a spus asa; daca tu l-ai iubi cu adevarat nu ai mai face atatea scene, nu te-ai mai "razbuna" pe cea/cel care iti "fura" atentia cuvenita. Nu ai mai incerca sa imporosti cu noroi pe alta/altul, ci ai privi in inima ta si te-ai itreba, oare il/o iubesc cu adevarat? Daca raspunsul e DA! atunci gandeste-te cum il/o iubesti? cu patima lumeasca? sau ca o adevarata crestina? daca e patima..in zadar iubirea..daca e iubire adevarata, atunci, ar trebui sa lacrimezi pentru el/ea. Inima ta ar trebui sa aibe atata durere incat sa picure lacrimi fierbinti in rugaciune, pentru tamaduirea sufeltului. Dar, imi veti spune, asa cum am spus si eu :rolleyes:.. parinte e greu..e tare greu.. Gelozia/rautatea ce iese din inima mea importiva barbatului sau a femeii respective ma orbeste atat de mult incat ma transforma in "fiara". E tare usor sa spui ce as face daca..dar greu de facut in momentul respectiv:D Gelozia, este cea mai grozava forma de a distruge sufletul. Este cea mai temuta arma! pentru ca este mascata de IUBIRE! Deci..este un "sentiment justificat" acceptat. Dar! NU ORTODOX! NU! demn de un crestin traitor adevarat! Dzeu sa ma ierte si pe mine care nu sunt cu nimic mai buna decat voi. Cele ce le-am scris sunt sfaturi primite dar greu de pus in practica.
AS mai spune atat, increderea intr-o casnicie este cea mai mare dovada de IUBIRE! In zadar, ii spui cuvinte frumoase, in zadar ii faci cadouri, in zadar ii duci flori. daca toate acestea sunt facute sub masca neincrederii/suspiciunii. Gelozia este cea mai grozava boala a sufletului pentru ca e "mascata" de iubire A ierta un om care ti-a gresit e greu si chinuitor lucru, dar bucuria ce vine din iertare este cel mai frumos sentiment.:) Este "ajutorul" tau de a-i acorda o noua sansa sa devina mai bun decat inainte. Oare cine nu a fost gelos macar o data in viata? Cred ca rugaciunea, spovedania si Sfanta Impartasanie este leacul:rolleyes:
Reply With Quote