View Single Post
  #28  
Vechi 14.12.2022, 06:02:00
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit M-am lamurit ca nu esti tendentios

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu am citit sau auzit de la vreo sursă bisericească, faptul că după ÎnălČ›are Hristos Dumnezeu a renunČ›at la trup, sau s-a dematerializat, nu cred că e fundamentată teologic Č™i patristic ideea aceasta.

În Biblie scrie că l-a făcut pe om după Chipul Č™i asemănarea Sa, deci trebuia ca Hristos să se întrupeze, dacă El e Dumnezeu Cuvântul prin care toate s-a făcut iar Č™i cu trup omul se oglindeČ™te în El, iar la Parusie la a doua venire, va veni la fel cum s-a înălČ›at.
Nu esti tendentios(m-am lamurit), dar esti neatent si oarecum e scuzabila neatentia asta.
Contradictia a aparut de la nasterea din Tatal, nu de la intruparea prin Fecioara, dar si cu intruparea banuiesc ca ai avea de comentat deoarece dupa intrupare si inviere Dumnezeu Fiul ar avea in ceruri trup de om preschimbat(da, da, chipul si asemanarea)..., cand inainte de intrupare nu avea nici trup de Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
...
Dacă găseČ™te cineva că învăČ›ătura ortodoxă ar zice altceva referitor la momentul întrupării dinainte de toČ›i vecii de când există Hristos ca persoană a Sfintei Treimi /sau din momentul luării în pântece de către Maria ar fi interesant.
Aici iar gresesti (tot din neatentie) deoarece inainte de toti vecii nu exista nimic, nimic, nimic, nimic, nici timp si nici spatiu, daramite creatie, asadar n-avea cum sa aiba trup(materie).
Bine ca macar aici te lamuresti singur. Poate ca in acele conditii de nimic, nimic, nimic, nimic, vei intelege si accepta ca inainte de toti vecii Fiul Omului nu s-a putut naste deoarece nasterea este un fapt, un eveniment, o devenire imposibila pentru ca Dumnezeu e vesnic Acelasi.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote