View Single Post
  #36  
Vechi 15.03.2021, 20:19:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Vezi ca se rasucesc in mormant circa 300 de copii din flori irlandezi "ajutati" sa il intalneasca pe Domnul de Biserica Catolica, pe vremurile cand avortul nu exista.
lc=Ugz2vXK1IktU_i13uiF4AaABAg.9KrPRY8iQdu9KtNJdpUb Va&ab_channel=Y2AM[/url]
Se pare ca deja a inceput popularizarea.
Domnule, eu m-am referit la Irlanda că a fost o țară considerată ultraconservatoare catolică și a avut un amendament constituțional care proteja fătul împotriva avortului la cerere până prin 2018, la asta m-am referit :

http://stiripentruviata.ro/referendu...-apara-copiii/

Exit poll-urile arată că 68% dintre irlandezi au pronunțat DA la Referendumul pentru legalizarea „avortului la cerere” în Irlanda – vot care înseamnă că nu mai e nevoie de nici o justificare medicală pentru a avorta un copil viabil și sănătos.

Este un eveniment simbolic, deoarece Irlanda este văzută drept o redută a catolicismului – cu 78% din populație declarat catolică. Irlandezii aveau, oricum, acces la avort la cerere în Marea Britanie și în țările din jur.


– Amendamentul al Optulea, care protejează viața și drepturile copilului nenăscut și care ar putea fi abrogat în urma referendumului de azi, a salvat până acum peste 100.000 de vieți în Irlanda, conform campaniei „Save the 8th” pentru apărarea Amendamentului.
– Irlandezii au votat împotriva abrogării Amendamentului al Optulea de cinci ori – în 1983, de trei ori în 1992, și din nou în 2002. De fiecare dată au votat împotriva suspendării acestui amendament. Fapt care ne arată, din nou, ce valoare simbolică are abrogarea lui pentru activiștii pro-avort, și de ce sunt cheltuiți atât de mulți bani, într-o campanie atât de amplă pentru abrogarea lui.

Ce spune Irlandezul Peter Hurley, care a promovat România:

https://24pharte.ro/minunata-convert...l-din-carpati/

”Eu m-am născut într-o familie cu 10 copii, descendentă a unei tradiții catolice puternice de sute de ani în Irlanda.”

Deci am vorbit de demografie puternică, apărată și de romano-catolici, de altfel BRC s-a opus referendumului pt avort, dacă nu era o tradiție religioasă în acea țară nu mai aveau natalitate mare.

E adevărat că se fac multe greșeli și printre clericii ortodocși și printre cei catolici, dar nu văd ce treabă are asta cu faptul că punctăm și lucrurile forte la o cultură sau cult.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.03.2021 at 21:23:23.
Reply With Quote