View Single Post
  #6  
Vechi 12.02.2016, 16:20:59
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiansebi Vezi mesajul
Se poate spune ca Dumnezeu ti-a dat sa suferi pentru ca te iubeste?
Volumul "Bucuria lacrimii", apartinand preotului Matei Popovici și apărut la editura Renașterea in anul 2010 raspunde foarte frumos la aceasta intrebare, daca Dumnezeu ne iubeste.
E o culegere de predici de la inmormantari, iar la cuprins sunt enumerati reprezentanti ai categoriior de oameni pe care parintele i-a condus pe ultimul drum: o mama, un sot, un copil, o bunica, o tanara, un tanar si daca nu ma insel, este si o opinie legata de sinucidere. E o carte plina de explicatii si alinare, deloc sumbra sau sinistra si care ii creste cititorului increderea ca totul are sens si se intampla dupa voia lui Dumnezeu.

Pe mine personal, Dumnezeu m-a iubit foarte mult, chiar si atunci cand nu i-am acordat atentia mea si chiar si atunci cand m-am intristat ca mi-e prea grea crucea. Dar El mereu m-a iubit si a raspuns la rugaciunile mele in cele trei moduri pe care le-am citit undeva:
"1-Da;
2-Nu acum sau
3-Am ceva mai bun pentru tine."
Asta pana cand am invatat sa spun : "Uite Doamne cu ce ma confrunt si mai departe, faca-se voia Ta, pe care da-mi te rog seninatatea s-o accept".
Reply With Quote