View Single Post
  #1  
Vechi 24.09.2023, 20:08:45
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Lightbulb Muzica clasica e rea?

Buna seara,

Vroiam sa deschid o noua dezbatere. Am niste intrebari pentru oamenii mai stiutori decat in mine din invataturile ortodoxe.

Am dat de un site ortodox, care spunea intr-un articol ca muzica clasica e de la Necuratul. Eu condamn si sunt total impotriva acestei concluzii, muzica clasica si de opera e cea mai curata muzica care te unge pe suflet si te poate SMERII (comparativ cu rockul, sau alte bubuieli agresive, dar chiar si baladele rock clasice din anii 70-80 chiar sunt emotionale si te pot smerii fara sa te gandesti la versuri, ci doar la linia melodica).

Nu stiu de ce lumea ar zice asa ceva. Site-ul acesta este chiar ortodox, sau e facatura? Sau cineva se foloseste de acest site sa transmita mesaje proaste ca sa puna Biserica Ortodoxa intr-o pozitie proasta?

Aici link: https://ortodoxinfo.ro/2018/12/26/mu...-de-la-satana/


Eu personal asa vad si aud muzica: ca sa ma unga pe suflet si sa ma apropie de Dumnezeu, eu in cele emotionale, simt ca mi se inmoaie inima de la unele rautati si ma gandesc la lucruri bune, deci la mine exista o conexie pe care o pot face sa ma ajute pentru mantuire prin muzica. Muzica clasica poate fi catalogata si ca muzica de film, muzica moderna clasica a lui Hans Zimmer, Howard Shore, si altii, dar ca si muzica ce se canta la Biserica noastra, bizantina, e tot un fel de clasic dar sunt doar cu vocile. Eu asa vad si muzica din Biserica noastra. Sau melodii care sunt vesele, sa ma faca sa nu mai fiu posomorat, suparat.

Supararea nu face parte din calea mantuirii, ba din contra fericirea.

Am vrut sa scriu asta aici ca topic nou sa nu intru pe "Muzica ce ne incanta.." ca acolo dam exemple de muzica ce ne place.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote