View Single Post
  #3  
Vechi 20.03.2007, 09:44:27
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoletajuravle
am doi copii unul de 5 luni si cel mare de 2 ani, Andrei si Stefan[size=2]stiu ca e destul de micut, Stefan cel de 2 ani,dar as vrea sa reusesc sa-i fac sa-l cunoasca Dumnezeu, eu nu am avut de la cine sa invat ,pt ca parinti mei nu mi-au dat o educatie crestina ei s-au limitat la normele de conduita sociala .mi-e frica sa nu-mi scape din mana pt ca sunt baieti ei au o personalitate mai puternica sunt mai incapatanati
Sunt de acord cu rellyv si in plus ce ai mai putea face. Cauta carti gen "Patericul pt. copii" si spune-i povesti din aceste carti. Sau mai bine fa-i teatru de papusi cu acest subiect. Ii va placea. Poti lua exemple din Sf. Scriptura. Crede-ma ca va avea succes. Iti spun din experienta. Si este forte important sa te vada deseori rugandu-te. Copiii la aceasta varsta tind sa copieze tot ce vad.Mai este un lucru important pe care l-am auzit la o conferinta. E foarte important sa te joci cu copiii tai. Nu-i lasa la televizor ci joaca-te cu ei. Spunea un prof. univ. ca deseori copiii Il vad pe Dumnezeu dupa relatia pe care au avut-o cu parintii. De aceea multi oameni adulti vad dumnezei straini: unul un dumnezeu care tine socoteala pacatelor la sange, unul vede un dumnezeu care il miluieste oricat de rau ar fi etc. De aceea e foarte important cum te comporti cu copiii tai. Daca esti prea dura il vor vedea pe Dumnezeu ca o persoana dura, daca le permiti orice atunci si ei vor crede ca Dumnezeu le permite orice. Un alt lucru important e ca macar pana la varsta de 7 ani sa nu spui lucruri de genul ca "Dumnezeu bate cu bota" sau ca "te-a pedepsit Dumnezeu din cauza ca ai fost rau". La aceasta varsta ei trebuie sa vada un Dumnezeu care-i iubeste indiferent de felul in care se comporta. Si inca un lucru foarte important: rugaciunea. Roaga-te la Dumnezeu sa suplineasca ceea ce tu nu poti, roaga-te la Dumnezeu sa nu-i lese sa fie smintiti de felul in care te porti comporta. E foarte greu, imposoibil chiar sa cresti un copil care sa-L traisca cu bucurie pe Hristos. "Dar, indrazniti, Eu am biruit lumea" ( Ioan XVI, 33 )
Reply With Quote