View Single Post
  #211  
Vechi 17.09.2010, 18:10:43
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
este exact ce am spus si eu in postarile anterioare. dumneavoastra nu mai sunteti ortodoxa in inima si credinta dumneavostra. ca sa participati la impartasania (simbolica) a cultelor protestante si neoprotestante va trebui insa sa va lepadati de Botezul Ortodox pentru ca majoritatea va vor cere sa fiti rebotezata. Repet, este libertatea dumneavoastra de alegere. Hristos nu forteaza pe nimeni.
In biserica anglicana in care am fost deja de 3 ori, nu numai ca nu trebuie sa ma lepad de Botezul Ortodox, ci dimpotriva, oricine vine, ramane ceea ce este pentru ca ei stiu, si acum il citez pe preotul femeie al bisericii: "sa traim in unitate diversitatea". Asa ca pot sa ma Impartasesc fara probleme la ei. Daca nu am facut-o pana acum este din simplul motiv ca Impartasania s-a dat numai dimineata si eu am fost numai la Slujba de seara. Dar acum o sa merg si dimineata si o sa ma Impartasesc la ei.
Cat despre cine este ortodox si cine nu, nu cred ca v-a dat Iisus scaunul Sau de judecator, si inca nu mi-ati demonstrat ca am zis ceva care sa contrazica invatatura lui Hristos, singura 100% adevarata si dreapta.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
pai ati participati la Taina Sfintei Spovedanii in Biserica Ortodoxa inainte de Sfanta Impartasanie? Ati marturisit ca v-ati impartasit la Biserica Romano-Catolica?
Bine-nteles, de fiecare data. Cand merg intr-o biserica nu fac nimic de capul meu ci mai inainte intreb. Si cum in Biserica Ortodoxa se da Impartasania dupa Spovedanie, exact asa am facut. Si nu-s o ipocrita ca sa ascund la Spovedanie ceea ce cred. Ca sa nu mai spun ca preotul grec, am avut si duhovnic grec, cand mi-a explicat de ce sa nu mai merg la catolici, mi-a prezentat despre ei exact ceea ce eu traisem in Biserica Ortodoxa romaneasca, si cand mi-a zis de ce sa stau la ortodocsi, mi-a prezentat exact ceea ce eu traisem in biserica romano- catolica


Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Daca Preotul ortodox v-a dat "dezlegare" sa va impartasiti in Biserica Ortodoxa nu este nici o problema. Stie el toate amanuntele care l-au determinat sa ia aceasta decizie. Preotul Duhovnic raspunde pentru credinciosii aflati in parohia sa (si toti care se spovedesc la el) in fata lui Hristos.

Nu intram in amanunte cu privire la Biserica Romano-Catolica care are Sfintele Taine, deci are Taina Sfintei Preotii (prin succesiune apostolica) si considera Taina Sfantei Euharistii ca fiind adevarat trupul si sangele Domnului (este adevarat ca lipseste rugaciunea Epiclezei, ca folosesc painea nedospita... repet nu intram in amanunte). De asemenea Biserica Romano-Catolica are Taina Sfantului Botez in numele Sfintei Treimi, iar cand un credincios romano-catolic doreste sa faca parte din Biserica Ortodoxa el nu este rebotezat (desigur exista si pareri ortodoxe mai radicale, dar iarasi nu intram in amanunte).
Rugaciunea epiclezei lipseste doar in imaginatia ortodocsilor despre catolici. Este prima minciuna pe care am descoperit-o si care mi-a pus un mare semn de intrebare asupra "adevarului" spus in Biserica Ortodoxa.
Cunoasteti vreun (neo)protestant care a trecut in Biserica Ortodoxa fara sa se boteze? Exista si unii celebri si foarte apreciati de ortodocsi.
Iar daca catolici si (neo)protestantii se inchina diavolului atunci cand celebreaza Taina Euharistiei sau respectiv Cina Domnului (asa cum sunt acuzati de multime de ortodocsi) cum atunci Botezul nu este tot un Botez in diavolul ci dimpotriva este recunoscut ca valid? Asta spune totul despre unele prejudecati ortodoxe.

Last edited by adiandrea6; 17.09.2010 at 18:13:03.
Reply With Quote