View Single Post
  #53  
Vechi 09.06.2011, 22:44:33
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Nu mi se pare că ești sclava nimănui dacă te machiezi. Eu sunt pro-machiaj, deși pot trăi și fără el. Bine, depinde și de viața pe care o duci, de locul tău de muncă. În unele situații, imaginea chiar contează. De la pantofi, până la manichiură și la machiaj. Uneori chiar e necesar.
Pentru mine machiatul este o grija in plus. Asta implica o atentie deosebita la alegerea produselor, costurile, timpul petrcut in fata oglinzii, stresul ca"nu mi-a reusit dunga de contur", sau ca "rujul asta nu mai e ce-a fost odata...", etc Plus alergiile spontane la te miri ce fond de ten sau rosu de obraji, de altfel, "de firma". La asta spuneam eu, metaforic, sclavie. Intelegi, nu? Dar nu am nimic impotriva celor care se machiaza... Fiica mea se machiaza... desi nu as fi vrut... E alegerea ei. Nu stiu cum de nu si-a facut si vreun tatuaj. Influenta mea si sfaturile mele au fos mai slabe decat ale anturajului. Si imi pare rau.Dar o iubesc la fel de mult.
In alta ordine de idei, sunt sigura ca nu exista nici un loc de munca in care sa fie obligatoriu machiajul. Nu cred ca este legal sa se impuna asta. Admnit ca o anumita tinuta vestimentara se poate impune, e normal. Asa cum este obligatorie igiena corporala perfecta: par, dinti ingrijiti, maini, unghii ingrijite... Dar machiaj... poate doar la actori, la cei din televiziune, sau stiu eu, bordeluri... In fine... parerea mea...
Reply With Quote