View Single Post
  #54  
Vechi 10.06.2011, 09:14:22
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Pentru mine machiatul este o grija in plus. Asta implica o atentie deosebita la alegerea produselor, costurile, timpul petrcut in fata oglinzii, stresul ca"nu mi-a reusit dunga de contur", sau ca "rujul asta nu mai e ce-a fost odata...", etc Plus alergiile spontane la te miri ce fond de ten sau rosu de obraji, de altfel, "de firma". La asta spuneam eu, metaforic, sclavie. Intelegi, nu? Dar nu am nimic impotriva celor care se machiaza... Fiica mea se machiaza... desi nu as fi vrut... E alegerea ei. Nu stiu cum de nu si-a facut si vreun tatuaj. Influenta mea si sfaturile mele au fos mai slabe decat ale anturajului. Si imi pare rau.Dar o iubesc la fel de mult.
In alta ordine de idei, sunt sigura ca nu exista nici un loc de munca in care sa fie obligatoriu machiajul. Nu cred ca este legal sa se impuna asta. Admnit ca o anumita tinuta vestimentara se poate impune, e normal. Asa cum este obligatorie igiena corporala perfecta: par, dinti ingrijiti, maini, unghii ingrijite... Dar machiaj... poate doar la actori, la cei din televiziune, sau stiu eu, bordeluri... In fine... parerea mea...

Nu am zis că machiajul sau ținuta se impun. Am spus că ele contează și ajută la crearea unei imagini care, la rândul ei, te ajută pe tine în carieră. Să-ți dau un exemplu? Locul meu de muncă. Sunt educatoare. Trebuie să fiu decentă, dar să am totuși o ținută profesională. Nu merg niciodată la muncă în tricou sau în teniși sau cu părul prins de parcă aș merge la gimnastică. O fustă simplă, neagră, cu o cămașă albă, niște pantofi cu toc și părul aranjat și lăsat pe umeri e o ținută de lucru. Un strop de rimel și de culoare naturală pe buze, unghiile cu lac transparent și gata! Pentru că relaționez cu părinți care își lasă copiii pe mâna mea, mi-i încredințează și trebuie să aibă încredere în faptul că știu ce fac și că sunt bună în meseria mea. Nu pot să le arăt asta direct, că ei nu văd cum sunt eu cu copiii toată ziua, dar imaginea corectă transmite un anumit mesaj. Colega mea vine mereu în teniși, blugi și tricouri, cu părul prins în două codițe sau mai știu eu cum. E o fătucă de treabă și nu e nici o educatoare rea, deși e la început, însă arată ca o puștoaică de liceu, or niciun părinte nu se simte bine să lase educația copilului său în mâna unui alt copil.
Acum mă înțelegi ce voiam să spun prin imagine și ținută?
Reply With Quote