View Single Post
  #59  
Vechi 10.06.2011, 21:38:42
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
1. Tatuajele nu mai sunt de mult folosite doar în scopuri religioase (cum erau și mai sunt folosite de păgâni) sau de apartenență la cine știe ce organizații. Tatuajele au ajuns să fie realizate în scop estetic sau pentru a marca un eveniment, un moment important din viața cuiva. De exemplu, eu am un tatuaj în memoria unui văr ucis. Care e acolo să-mi amintească mereu de faptul că viața e scurtă și trebuie trăită intens. Nu e un simbol de aservire a nimănui. Și nici însemne oculte nu sunt (deși pot fi, dacă alegi să-ți tatuezi cine știe ce simboluri stupide).

2. Pot fi șterse cu laser. E o procedură scumpă, dureroasă și lasă o cicatrice, proporțională cu mărimea tatuajului înlăturat.
Cateva incoerente logico-discursive, ma fac sa banui ca esti o persona destul de tanara ca varsta, sau daca nu...tanara mental !
Desigur, inafara bandelor amintite,in universul carora a ramas la fel de valabil si azi acest mod de simbolizare, tatuajul in zilele noastre e mai degraba apanajul inconstientei generatiei tinere,care il percepe ca pe ceva cool sau la moda...si datorita teribilismului caracteristic tinerilor !
In acest caz,un tanar tatuat, denota doar lipsa de grija si un anumit dezinteres al parintilor fata de educatia lui !
Parintii ar trebui sa-si educe copii si in acest aspect, pentru a preveni astfel de manifestari teribiliste !

Iar despre ceea ce tu personal,zici..."...faptul ca viata e scurta si trebuie traita intens ...",eu as zice ca mai degraba trebuie traita cu demnitate,scurta sau lunga cum o fi !
iar despre cat de crestin, e citatul din tine, asta te las pe tine sa zici, nu de alta da sa nu ai impresia ca te critic cumva !
Reply With Quote