View Single Post
  #9  
Vechi 05.10.2012, 02:28:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
A fost cineva in vreo clinica de ginecologie sa vorbeasca cu femeile de acolo, care ar dori sa faca avort?
A salvat cineva vreun copil pe cale sa fie avortat si l-a crescut el insusi, in locul parintelui care trebuia sa o faca?
Asa, un sfat bun cred ca orice crestin practicant ar da, daca i s-ar oferi ocazia, dar fapte, mai greu... E o jertfa mare sa cresti un copil, cu mult mai mare decat aceea de a-i da viata sau de la a-l salva de la moartea fizica.
Da,eu am avut exemplul asta chiar in familie!
Cu multi ani in urma,bunicii,matusa si unchiul meu au oprit o femeie tanara de la avort(o cunosteau),spunandu-i ca nu este sfarsitul lumii daca a ramas insarcinata nefiind casatorita(saraca femeie,a fost lasata de izbeliste cand a trambitat ca este insarcinata).
Ei s-au oferit sa ajute si mama si copilul si chiar s-au tinut de cuvant.
Foarte frumos exemplu am avut din partea lor,Domnul sa-i odihneasca cu dreptii!

Cred ca este dovada cea mai nepretuita pt aproapele,aceea de sprijin la ananghie cand diavolul te impresoara cu cele mai dulci si"nevinovate" solutii!
Cat este de simplu sa faci asta dar cat de greu sa iei decizia pe termen lung?!??!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote