View Single Post
  #14  
Vechi 31.07.2022, 22:01:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Inteleg ce zici si are sens dar se limiteaza un pic la niste aspecte mai superficiale ( iarta-ma nu stiu cum altfel sa le numesc, nu ma pricep la vorbe prea bine)


Nu te contrazic. Or fi . Eu personal nu am auzit si nici nu am vazut glume de acest gen care sa duca la astfel de lucruri nici macar cu Fratii sau ajutoarele de acolo dar mai ales cu calugarii. Dimpotriva am sesizat la majoritatea un respect venit de la sine si chiar insotit de o igrijorare pe alocuri sa nu faci sau sa zici ceva ce poate parea necuvenit.

De acord.
Iertare, te rog, daca m-am contrazis cu tine cumva. A decurs discutia de la intrebarea initiala de a "povesti eu cum a fost" si apoi de la observatiile tale si ale mele. Chiar ma gandeam daca sa raspund public ( adica la topic aici ) sau nu.

Important e sa intarim in credinta! Doamne ajuta!

PS: Totusi, revenind la titlul inital al acestui topic daca stiti. aflati ceva biserici de mir unde se canta psaltica, va rog sa impartasiti si aici!
Nu m-am supărat, mă bucur că ne-ai împărtășit, nu am răspuns imediat că am fost în Decathlon să văd niște articole sportive, n-am mai citit.
Iertare și eu că te-am luat tare cu raționamente și principii de călugărie, poate după 4-5 tabere sau mai mult de Oașa și Găbud o să-ți formezi și tu un ochi mai critic, e normal până la urmă să fii impresionat, nu văd nimic rău, aș vrea totuși să știu și eu care sunt cele mai avansate mănăstiri dpdv spiritual din România.

Referitor la muzică psaltică : Mănăstirea Stavropoleos cred că are psaltică
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote