View Single Post
  #13  
Vechi 06.08.2016, 18:07:36
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Pana atunci, daca duhovnicul tau iti spune ca scopul casatoriei tale este nasterea de prunci atunci tine-te cu ascultare de ceea ce te povatuieste fiindca stie dumnealui de ce o face. Al meu duhovnic ma indruma spre altceva.
Cam asa ceva....:)
In ce ma priveste, eu folosesc o imagine metaforica pentru a intelege cat de cat ceva din Taina Casatoriei. Anume, asa cum un mar matur, bine roditor, nu se mandreste doar cu un mar ci cu o multime de mere (altminteri stapanul, cine stie, poate nu il mai tine doar pentru umbra si il taie), asa si Casatoria poate si trebuie sa aiba mai multe roade - nu doar prunci.
Rodirea unui barbat si a unei femei se face nu doar in planul nasterii si cresterii/educarii copiilor, desi nici acesta nu e, fireste, lucru de lepadat.

Tocmai pentru ca sotul si sotia se intregesc reciproc, prin desertarea iubirii din unul in altul, m-as astepta (iertati mintea mea proasta!) la nesfarsite impliniri ale unirii lor.
Cred ca dragostea dintre soti cuprinde infinite potente ale implinirii omenesti, nutrita fiind din Dragostea Cea Mare, a Domnului cu Mireasa Lui.
Reply With Quote