Subiect: De dragul Lui
View Single Post
  #214  
Vechi 07.06.2010, 21:48:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Dumnezeule Preasfinte

Din adancul meu ma bucur , Dumnezeule Preasfinte , / Ca-auzi glasul gurii mele , rugaciunea mea fiebinte ! / Ca apleci a Ta ureche inspre mine , dimineata ; / Eu Te voi chema , Stapane , cu iubire , toata viata ! / Lantul mortii ma-ncinsese , flacari ma ardeau in iad , / Si durerii , si-ntristarii , prada-n veci eram sa cad , / Dar in noaptea mea , chemata-am numele lui Dumnezeu : / " Doamne , rogu-Te fierbinte , scapa si sufletul meu ! " / Milostiv si drept e Domnul-Dumnezeul nostru mare ; / Si nemarginita este a Lui Sfanta indurare ! / El pazeste totdeauna pe cei slabi, fara de vina , / Si-al meu suflet , izbavire a primit si Lui se-nchina ! / Suflete al meu , te-ntoarce la odihna ta , caci bine / Fara margini savarsit-a Milostivul , pentru tine ! / El m-a izbavit din moarte ; mi-a oprit din gene plansul / Si picioarele-n cadere , mi-a oprit pe veci tot Dansul ! / Drept aceea , cu dreptate si nespuse bucurii , / Voi umbla-nainte-ti , Doamne , in pamantul celor vii !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote