View Single Post
  #4  
Vechi 08.10.2010, 23:40:50
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit raspuns pt. DAMIAN

Citat:
În prealabil postat de DAMIAN Vezi mesajul
La schit sunt 4maici si o sora.Este un lucru laudabil construirea de asezaminte sfinte.Dar cine va vietui in aceste asezaminte?Deja se simte o lipsa de vietuitori in manastiri-maici si calugari.DOAMNE-AJUTA!
...pai, cum, cine?! Maicile respective! Au nu citisi ca in prezent dorm 'inghesuite' in clopotnitza?! Si posibil ca or mai intentiona sa construiasca si alte cateva camere pt. eventuali pelerini etc. In afara de constructia camerelor etc (macar una singura deocamdata daca ar apuca sa termine de construit, si tot ar fi ceva, caci iarna e destul de frig pt. a dormi in clopotnitza), se mai mentioneaza acolo ca intentioneaza sa refaca/restaureze si icoana Sf. Nicolae, veche de 500 de ani, pe care au gasit-o ingropata in pamant undeva pe acolo, dar si o alta preocupare importanta (si pt. care, iarasi, au nevoie de fonduri) ar fi imbracarea in metal aurit a unei icoane facatoare de minuni a Maicii Domnului. In sfarsit, mesajul respectiv l-am postat si eu cum l-am primit, iar cine vrea sa ajute cu ce poate, bine, cine nu, iarasi bine, nu are nimeni nici o obligatie de nici un fel etc.
Reply With Quote