View Single Post
  #16  
Vechi 12.07.2013, 19:11:45
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu exista ,,ultraortodoxie'', ci doar Ortodoxie. Noi avem datoria sa facem un efort sa vedem in ce consta frumusetea ei, de ce s-au luptat pentru ea atatia mucenici, care este avantajul spiritual al romanului si al Romaniei daca Ortodoxia este respectata intocmai.

Forta romanilor este si va fi Ortodoxia. Trebuie s-o pastram ca pe ochii din cap. Nu o spun eu, ci sfintii nostri. Crezi ca Stefan cel Mare a fost mai viteaz ca altii? Nu a fost. A pus poporul sa se roage si sa posteasca inainte de fiecare lupta si, pentru rugaciunile tuturor, Dumnezeu a facut mari minuni care au uimit Apusul. Apoi I-a multumit lui Dumnezeu prin rugaciuni de multumire, dar si prin construirea de biserici si manastiri.
Nu sunt un mare nationalist si nici un iubitor infocat al ortodoxiei,cred ca gandesti un pic cam idealist,cat despre mari contructori de manastiri nu le pun decat pe seama faptului ca erau puncte strategice si pe faptul ca superstitia era in in voga,adica daca contruiesc o manstire ma ajuta Dumnezeu in lupta.Lucrurile nu trebuie privite doar aparent ci trebuie adancite.....Nu cred ca forta romanilor va fi ortodoxia...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote