View Single Post
  #38  
Vechi 05.11.2014, 11:06:36
negruta negruta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Chiar n-as fi vrut sa iasa asa discutii.
Afirmatiile mele sunt doar pentru cei care nu stiu totul, dar vor sa invete si pentru cei care cred ca stiu, descopera ca nu e chiar asa si inteleg ca e loc de mai bine.
N-am postat ca sa-mi etalez talentele narative, nici sa ma arat fara greseala. Ba dimpotriva, am vorbit despre inca un pacat cu care m-am imbogatit indirect, din lipsa de reactie, eu cautand de fapt sa am o atitudine ca cea despre care am citit prin carti fara sa am si o intelegere profunda despre cele citite si cum se aplica ele in viata de zi cu zi. Si as fi ramas intr-ale mele, daca n-as fi cerut sfat.
Prea putini ati luat in calcul ca ceea ce sustin acum pe forum nu este parerea mea, ci intelegerea la care am ajuns ca urmare a mustrarii parintelui duhovnic. Daca e ceva de admirat aici, nu mie mi se datoreaza.

M-am bucurat sa gasesc aici si oameni dintr-o bucata, mai putin interesati sa para ceea ce nu sunt.

Iar concluzia, care intareste convingerile mele de acum precum si afirmatiile catorva colegi, este aceea ca daca observi un furt ce nu vizeaza avutul personal (furt mai mult sau mai putin semnificativ, in sau in afara bisericii) trebuie sa iei atitudine. Doar daca este vorba de ceva ce-ti apartine tie, de proprietatea ta, doar atunci poti avea acea atitudine jertfitoare, intelegatoare, milostiva (despre care citisem), dupa cuvintele Mantuitorului ca celui ce voieste "sa-ti ia haina, lasa-i si camasa".
Si nu e cazul sa despicam firul in 7. Cine are alte pareri e liber sa ramane la acelea, cu avizarea duhovnicului.

Scopul meu a fost si vreau sa ramana unul bun. Nu sunt vizati cei care stiu multe si bine.
Alte comentarii explicative sau scuze sunt de prisos. Cu sau fara ele, cine vrea sa invete ceva o va face.

O zi frumoasa sa aveti! :)
Reply With Quote