Subiect: Postul negru
View Single Post
  #406  
Vechi 27.04.2016, 10:46:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Am citit cu interes topicul dvs Dl.Florin...postul negru pe o perioada cat mai indelungata se pare ca nu aduce decat beneficii..Si eu sunt tentata sa-l incerc....
Ce parere aveti despre persoanele care fac sport si care ar vrea sa tina?Eu sunt un pic mai tematoare in aceasta privinta pentru ca ultima oara mi-a fost rau la sala..E vb de prima saptamana a Postului Mare, cand am incercat sa tin postul ca la carte...Recunosc ca si programul meu de exercitii este destul de complex si solicitant,dar lipsa alimentatiei si mai ales a hidratarii si-a spus clar cuvantul...Mai precis, dupa ce facusem 45 min de alergat banda si vreo 50 flotari inainte, am lesinat efectiv.Bineinteles ca au intrat toti in panica pe la sala si erau sa cheme ambulanta...:) De cati ani merg la sala, aia a fost prima si sa speram ultima oara..De prisos sa va mai spun ca de cand am avut episodul acela, instructorul la sala m-a pus sa semnez o declaratie pe proprie raspundere ca daca mi se intampla ceva la sala , ei sunt exonerati de orice si ca eu ma declar clinic sanatoasa si apta pt efort fizic...bla bla bla..:) Aaa si da..ori sa mananc cum trebuie(adica proteine, carne, lapte, etc) ori sa-mi cumpar suplimente proteice pt sportivi..
Nu sunt o persoana nici supraponderala, nici subponderala..la 1m 73 cantaresc 50 si ceva de kg si niciodata n-am avut probleme la sala cu alimentatia mea lacto-ovo-vegetariana..
Dar intr-adevar postul negru e cu totul alta mancare de peste...:)
Pai hidratarea cred ca a fost mai problema, nu postul :)

Tineai post negru sau doar post cand s-a intamplat asta?

Ionut e mare fan al postului negru fara apa, dar eu consider ca nu reprezinta cine stie ce utilitate, in plus, in cazul efortului (care presupune transpiratie, deshidratare) sau a temperaturilor mari (cand transpiri si fara sa-ti dai seama) e total exclus.

Si el a vazut ca dupa 5 zile deshidratarea are efecte severe asupra creierului, confuzie, dezorientare, pierderi de memorie.
Eu am patit asta si mai devreme, pentru ca in primele zile am facut efort fizic, desi nu foarte intens dar suficient pentru a pierde mai rapid apa.

Nu te astepta sa tii chiar de la prima incercare post negru, fluierand.

Pot sa-ti zic din experienta ca la inceput ti se va parea si o singura zi o experienta extrema.
La primele incercari, in a 3a zi, ai sa-ti tarai picioarele, nici vorba de alergat, daca tu alergai, stateai f. bine :)
Plus tensiunea psihica, nu e usor la inceput sa-l duci nici macar 3 zile, s-ar putea sa te trezesti ca esti mai certareata decat de obicei.

Dar s-ar putea ca dupa 70-80 zile de post negru (cumulate de-a lungul timpului) organismul sa se descurce mult mai bine, dupa 24h de post negru n-ai sa observi cine stie ce diferenta in nivelul de energie iar a 3a zi ti se va parea oarecum diferita, dar nu foarte mult de prima ca nivel de energie pentru activitati zilnice.

La un moment dat, s-ar putea sa constanti ca problema cea mai mare e sa te obisnuiesti cu ideea ca in ciuda consensului general, poti sa nu maninci 5 zile si ca activitate zilnica, sa nu te simti foarte diferit de prima zi.
Ba dimpotriva, capacitatea de efort muscular sa creasca, mintea sa fie mai limpede iar starea generala mai buna decat atunci cand aveai 3 mese consistente pe zi.

Nu pot vorbi insa despre efortul fizic intens de durata, gen o alergare insa teoretic, organismul poate functiona la fel de bine atat pe metabolismul cu carbohidrati (alimentatia zilnica) cat si cel cu lipide/proteine (dieta ketogenica, post negru) - este doar o chestiune de obisnuinta, al doilea mecanism fiind foaaarte rar folosit, e normal sa fie mai dificil de pus in practica la inceput.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.04.2016 at 10:51:58.
Reply With Quote