Subiect: Postul negru
View Single Post
  #410  
Vechi 27.04.2016, 11:49:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Am citit cu interes topicul dvs Dl.Florin...postul negru pe o perioada cat mai indelungata se pare ca nu aduce decat beneficii..Si eu sunt tentata sa-l incerc....
Ce parere aveti despre persoanele care fac sport si care ar vrea sa tina?Eu sunt un pic mai tematoare in aceasta privinta pentru ca ultima oara mi-a fost rau la sala..E vb de prima saptamana a Postului Mare, cand am incercat sa tin postul ca la carte...Recunosc ca si programul meu de exercitii este destul de complex si solicitant,dar lipsa alimentatiei si mai ales a hidratarii si-a spus clar cuvantul...Mai precis, dupa ce facusem 45 min de alergat banda si vreo 50 flotari inainte, am lesinat efectiv.Bineinteles ca au intrat toti in panica pe la sala si erau sa cheme ambulanta...:) De cati ani merg la sala, aia a fost prima si sa speram ultima oara..De prisos sa va mai spun ca de cand am avut episodul acela, instructorul la sala m-a pus sa semnez o declaratie pe proprie raspundere ca daca mi se intampla ceva la sala , ei sunt exonerati de orice si ca eu ma declar clinic sanatoasa si apta pt efort fizic...bla bla bla..:) Aaa si da..ori sa mananc cum trebuie(adica proteine, carne, lapte, etc) ori sa-mi cumpar suplimente proteice pt sportivi..
Nu sunt o persoana nici supraponderala, nici subponderala..la 1m 73 cantaresc 50 si ceva de kg si niciodata n-am avut probleme la sala cu alimentatia mea lacto-ovo-vegetariana..
Dar intr-adevar postul negru e cu totul alta mancare de peste...:)
Femeile trebuie să fie 100% sigure că nu sînt însărcinate, dacă vor să încerce o sesiune lungă de post, cu sau fără apă. Ca să nu piardă sarcina. E evident că nici relațiile sexuale nu sînt permise în acest timp, vezi și 1 Corinteni 7, 5 (acesta a fost tipul de post pe vremea lui Pavel, postul negru).

Pentru perioadele scurte de genul 5 zile fără apă sau 10 zile cu apă nu este periculos să ai o viață activă în paralel. Sînt două școli și aici, cei care recomandă postul cu retragere sau cu odihnă, de tip biblic, și cei care mai mult de nevoie duc o viață obișnuită avînd familie și serviciu sau monahi fiind fac în continuare ascultările obișnuite.

Prima oară cînd am încercat postul total de 5 zile a fost după ce am practicat de multe ori postul doar cu apă și după ce am fost timp de vreo 2 ani doar vegetale alese cu grijă. A fost caniculă și am spart o stivă destul de înaltă de lemne la țară în bătaia soarelui. Nu m-am așteptat să rezist atît de bine timp de 5 zile, avînd diureza mai bună ca de obicei (cantitate și frecvență). Nu mi s-a făcut sete, nici foame. În ultima zi am devenit letargic și am avut nevoie de odihnă. Alte efecte nu au fost. Am întrerupt cu apă.

La începutul acestui post am încercat un 5 zile, dar nu am reușit. Asta pentru că am schimbat între timp alimentația devenind omnivor, deși carne mănînc foarte rar și doar de la țară.

Acum vreo 2 ani am ținut și un post de lungă durată doar cu apă, adică 26 de zile. Cu viață activă, cu muncă fizică grea pe alocuri, cu mers serviciu, cu lucru noaptea. Pe la sfîrșitul perioadei am simțit cum mi se rup mușchii fesieri cînd urcam scările avînd sarcini grele an ambele mîini. Am citit apoi că potasiul e cel responsabil de prinderea mușchilor de oase, ori mineralele se pierd în cantități mari prin urină, dacă bei apă multă pe toată perioada. Cineva pe net a și pățit-o, adică a avut ruptură de mușchi după o sesiune lungă de post cu apă. Așa învață omul.

Deci activitate fizică se poate doar cu moderație, dar funcție de tipul de post, de durata lui, de cît de puternic e organismul fiecăruia. Dar cred că mai înțelept ar fi să nu mergi la sală în timp ce nu mănînci și nu bei apă, ar fi mai aproape de recomandarea biblică. Vezi și singură cum după intrarea în ketoză totul se face cu încetinitorul, adică mișcările, bătăile inimii... Or activitățile cer mai mult oxigen, suprasolicită inima și plămînii, deci sistemul e suprasolicitat în starea în care e. În loc să-și dozeze energia pentru vindecarea zonelor avariate și pentru eliminarea toxinelor, el o cheltuie pentru mușchi, pentru a crește viteza sîngelui, pentru a primi cît mai mult oxigen.

De aia trebuie să te documentezi mai întîi, nu te arunca direct în treaba asta fără să știi cum să procedezi. Iar aici cel mai periculoasă este ieșirea din post cînd trebuie să știi cum să faci tranziția a alimentația obișnuită. Din păcate prea mulți oameni au murit la faza asta sau au ajuns în stare gravă la urgențe.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote