Subiect: Chipul lui Adam
View Single Post
  #7  
Vechi 11.12.2009, 10:01:44
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De la Sorin Dumitrescu citire. In unele icoane vechi, Adam este infatisat culcat in momentul in care Eva se desprindea din el, din "coasta" lui, reprezentata in pozitie oblica, semisezanda, avand numai picioarele comune cu Adam. Este o imagine simbolica, evident, insa de la el stiu de fiinta androgina originara si originala.

Tu cum stii?
Pai e o imagine simbolica - da, adica nu proprie. E corecta, in sensul de "un singur trup", dar nu "o singura fiinta". Aceasta afirmatie - "o singura fiinta" - e foarte periculoasa, dupa parerea mea.

Iata ce zice Sf. Scriptura:
"Si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau; dupa chipul lui Dumnezeu l-a facut; a facut barbat si femeie." (Facere 1, 26)

si mai apoi, in al doilea referat al Facerii omului:

"Atunci, luand Domnul Dumnezeu tarana din pamant, a facut pe om si a suflat in fata lui suflare de viata si s-a facut omul fiinta vie ...
Si a zis Domnul Dumnezeu: "Nu este bine sa fie omul singur; sa-i facem ajutor potrivit pentru el" ...
Atunci a adus Domnul Dumnezeu asupra lui Adam somn greu; si, daca a adormit, a luat una din coastele lui si a plinit locul ei cu carne.
Iar coasta luata din Adam a facut-o Domnul Dumnezeu femeie si a adus-o la Adam.
Si a zis Adam: "Iata aceasta-i os din oasele mele si carne din carnea mea; ea se va numi femeie, pentru ca este luata din barbatul sau.
De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa si se va uni cu femeia sa si vor fi amandoi un trup."

De aceea zic, nicaieri in aceste texte nu se spune ca in Adam ar fi fost doua persoane (de altfel nici in Hristos nu este decat o Persoana, dioprosopismul fiind erezie)
Reply With Quote