View Single Post
  #9  
Vechi 17.11.2010, 08:51:08
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul

Numai ca exemplul concret al Manastirii Banceni, ne pune inainte o postura a monahului ortodox intrucatva straina noua. In general, avem preconceptia potrivit careia acesta trebuie sa fie retras, sa aiba votul tacerii, sa fie "rupt" de realitatile lumii. Or, nu este asa. Monahul poate foarte bine sa tina de mana sau sa stranga in brate un copil aflat sau nu in suferinta. La Manastirea Banceni nu se slujeste numai lui Dumnezeu, ci intr-un mod concret si omului (semenului) sau, altfel spus, se slujeste intr-un mod mai evident lui Dumnezeu prin aproapele.
am avut bucuria sa descopar zilele astea ca sunt destule centre si in tara care fac aceeasi lucrare minunata ca a parintelui Mihail.Putem incepe cu parintele Tanase de la Valea plopului si continua cu altii, madulare vii ale Bisericii care lucreaza de dragul lui Hristos.Doar ca din smerenie acesti oameni minunati raman in anonimat.

e atat de usor sa arunci cu piatra fara ca sa faci nimic ca lucrurile sa mearga mai bine.
credinta, rugaciunea trebuie impletita cu fapta buna.
oricare din acestea, separat nu are nici o valoare.Doar Hristos da valoare tuturor actiunilor noastre.
In El avem totul, fara El suntem nimic...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote