View Single Post
  #28  
Vechi 21.03.2011, 16:55:26
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sincera sa fiu, cand vad un preot tuns, ras si frezat, am asa o strangere de inima. Nu pot comunica, pur si simplu, cu el. Barba ii confera preotului o infatisare ingereasca. Cui i-a venit ,,minunata'' idee sa propuna ca preotii sa-si rada barbile? Ce? Trebuie sa fie si preotii ortodocsi ca preotii catolici?

Daca Iisus si-a ras barba, sa si-o rada si preotii nostri! Daca Maica Domnului si-a tuns parul si s-a vopsit, atunci sa se vopseasca si crestinele noastre. Deocamdata noi trebuie sa le urmam atat lui Iisus cat si Maicii Domnului. Nu e cazul sa-i depasim prin nimic, caci asta ne-ar apropia de draci! Aspectul exterior are o noima, totusi, indiferent cine am fi. Preotia se cere asumata prin tot ce presupune, inclusiv prin purtarea barbii si a parului in conformitate cu traditia ortodoxa.

Daca merg la spovedanie, nu e important ca preotul sa fie ultrasarmant, ci sa fie prieten al lui Hristos, sa impuna respect si evlavie prin tinuta si prin cuvant. Sa-mi dea sfatul potrivit, insuflat de Duhul Sfant. Sa simt ca vorba lui are greutate si sa n-am curajul sa vietuiesc altfel decat cum mi-a spus. Prin urmare, lasati-i pe preoti sa-si poarte barbile!

Cand o sa vina un cutremur si la noi, o sa vedem noi cat de grozavi si de frumosi mai suntem! Frumusetea exterioara este un inel de aur in ratul porcului, spunea un sfant, referindu-se la femei. Iar frumusetea interioara nu se obtine cu ajutorul... frizerului!
Reply With Quote