View Single Post
  #29  
Vechi 22.03.2011, 09:15:05
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sincera sa fiu, cand vad un preot tuns, ras si frezat, am asa o strangere de inima. Nu pot comunica, pur si simplu, cu el. Barba ii confera preotului o infatisare ingereasca. Cui i-a venit ,,minunata'' idee sa propuna ca preotii sa-si rada barbile? Ce? Trebuie sa fie si preotii ortodocsi ca preotii catolici?

Daca Iisus si-a ras barba, sa si-o rada si preotii nostri! Daca Maica Domnului si-a tuns parul si s-a vopsit, atunci sa se vopseasca si crestinele noastre. Deocamdata noi trebuie sa le urmam atat lui Iisus cat si Maicii Domnului. Nu e cazul sa-i depasim prin nimic, caci asta ne-ar apropia de draci! Aspectul exterior are o noima, totusi, indiferent cine am fi. Preotia se cere asumata prin tot ce presupune, inclusiv prin purtarea barbii si a parului in conformitate cu traditia ortodoxa.

Daca merg la spovedanie, nu e important ca preotul sa fie ultrasarmant, ci sa fie prieten al lui Hristos, sa impuna respect si evlavie prin tinuta si prin cuvant. Sa-mi dea sfatul potrivit, insuflat de Duhul Sfant. Sa simt ca vorba lui are greutate si sa n-am curajul sa vietuiesc altfel decat cum mi-a spus. Prin urmare, lasati-i pe preoti sa-si poarte barbile!

Cand o sa vina un cutremur si la noi, o sa vedem noi cat de grozavi si de frumosi mai suntem! Frumusetea exterioara este un inel de aur in ratul porcului, spunea un sfant, referindu-se la femei. Iar frumusetea interioara nu se obtine cu ajutorul... frizerului!
Frumoase cuvinte. Daca gandim astfel, sigur ne aflam pe calea cea buna, care este una "ingusta si cu chinuri".
Oricate pacate am avea, se cade sa ne luminam mintea cu cuvintele Sfintilor Parinti, spre a ne lumina intunericul.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote