View Single Post
  #132  
Vechi 01.10.2011, 19:00:35
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sfantul Nil Sorski,desi situatia in in BO Rusa in vremea sa era cum era,ca avea BO Rusa mosii multe etc,nu s-a despartit de BO Rusa.
Acum BOR e cum trebuie sa fie,pentru ca omul lui Dumnezeu Alexandru Ioan Cuza,prieten cu Sfantul Calinic de la Cernica (care domnitor nu a fost deloc mason ci crestin ortodox) a redus din averile prea mari ale BO din Romania,care atunci tinea de Patriarhia Constantinopolului.
Eu cred ca Sfantul Calinic a fost de acord cu aceasta masura.
Ca nu e normal ca Sfanta Manastire sa aibe sate de serbi,desi sincer sa fiu,nu prea cred ca erau lasati acestia (serbii din satele manastirii) sa nu aiba ce sa manance,sau cu ce sa se imbrace,sau sa nu aibe cu ce sa se incalzeasca iarna,precum ofera acum unora "glorioasa" societate capitalista de e acum in Romania.
Dar nu e voie sa aibe episcopul prea multe din cele materiale pe cap,chiar daca probabil pentru populatia de rand ar fi mult mai bine.
La fel si calugarii.
Dar iar nu e bine sa nu aibe calugarul nimic,ca pentru calugari e bine sa aibe acolo catva,niste pamant sa il munceasca si ce mai au Sfintele Manastiri.

Icoanele ca sunt de argint,desi sunt mai mai putin folositoare duhovniceste asa,ca cele mai bune icoane sunt cele pictate,de un pictor cu har,normal,in culori,au fost facute/imbracate asa tocmai ca e foarte ieftin sa le intretii.

Pe acea vreme argintul era ieftin,iar o icoana de argint tine sute de ani.

Eu nu cred ca majoritatii episcopilor daca nu chiar tuturor episcopilor BOR le place ce straie sunt pusi sa imbrace,ca arata mai fastuos,dar asa au zis unii ca sunt semnificatiile teologice si asa s-a mostenit si in BOR.

Dupa parerea mea Dumnezeu lucreaza cu tot harul si in BOR,da harul lui Dumnezeu e fara sfarsit.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote