View Single Post
  #2  
Vechi 12.08.2012, 23:53:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Mie mi-ar fi plăcut să-i cunosc pe cei trei crai de la Răsărit (regi, magi, prinți sau ce-or fi fost). Azi, cu atâtea și atâtea informații, e ușor să fii credincios. Dar ei, ca să ajungă să străbată mii de kilometri numai fiindcă calculele le-au arătat o stea ce nu avea ce să caute pe firmament, în plus informându-se ce ar putea semnifica acest eveniment astronomic, asta arată o adevărată deschidere spre credință a unor obișnuiți ai riglei, compasului și observațiilor științifice.

Eu, dimpotrivă, aș semăna mai mult cu un personaj (al lui Marin Preda, parcă). Eu, dacă aș vedea o girafă, aș spune "așa ceva nu există". Cu atât mai mult, dacă aș vedea o stea minunată, aș spune că precis am greșit calculul.

Însă lucrul chiar mai tulburător despre cei trei crai nu e că au plecat în această lungă călătorie. Aș fi vrut să văd figurile lor când L-au văzut scâncind pe Împăratul Împăraților într-un staul amenajat într-o peșteră, încălzit de măgar și bou, păzit de un tâmplar din mediul rural care nu a reușit să găsească o cameră de hotel în Betleem pentru familia lui. Mă tem că, în locul oricăruia dintre cei trei crai, aș fi spus: "ce Arhiereu, dom'le, unde Profet și care Rege ? Ăsta micu ??? Am luat plasă ! Ne-au manipulat ! Hai, camarazi nobili, luați-vă darurile înapoi și să mergem la cășile noastre!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 13.08.2012 at 00:02:22.
Reply With Quote