View Single Post
  #8  
Vechi 13.08.2012, 10:12:24
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte frumoasa ideea acestui topic si din cele scrise de cei ce au postat razbate o dorinta sincera,frumoasa, de a trai,fie si pe calea imaginatiei,in zilele Noului Testament.Insa vestea buna este ca nu va ramane doar un exercitiu al imaginatiei.Fiecare de aici,fara nici o exceptie,va sta intr-o zi,fata in fata cu Hristos,cu Maica Domnului si cu toti sfintii.Acesta este o realitate ce poate fi plina de bucurie sau te poate ingrijora profund,depinde de starea in care ne gasim.Cred ca daca privirea spre trecut ne va determina pe fiecare sa cautam si mai mult in noi insine,inspirati de acele momente,ceea ce este mai bun,mai curat,sa vrem sa fim ceea a dorit Hristos sa fim,atunci trecutul va fi o punte a sperantei spre viitor,chiar in ciuda unor aparente vitrege din prezent.Nu doar sa admiram ci sa traim pentru ca intalnirea imaginata pe acest topic chiar va avea loc.Sa pun si eu o intrebare,tot de imaginatie dar si cu potential de introspectie, de final: cum credeti ca va fi acel moment cand veti sta fata in fata cu Hristos,cand tot ce ati crezut,trait,sperat va sta fata in fata cu Adevarul? Este un raspuns ce nu putem sa-l dam decat prin viata noastra,privind la ce am fost,ce suntem si ce trebuie sa fim.Asa sa ne ajute Dumnezeu!+
Reply With Quote