View Single Post
  #412  
Vechi 01.10.2014, 12:03:25
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Am terminat de citit cartea despre care am mai vorbit pe forum, si anume: "Se intorc mortii acasa" de C. Ciomazga.
Mi-a placut foarte mult! Este plina invatatura. Subiectul este inspirat din realitate si este vorba despre un barbat care fiind in moarte clinica a fost ingropat si revenit apoi printe cei vii. Acest om a fost un anchetator comunist foarte crud. O sa vedeti viata lui de dupa iesirea din mormant. Nu va spun mai multe pt ca va las sa descoperiti singuri insa va spun sincer ca aceasta lectura m-a facut sa reflectez la starea mea... Stiu eu sa iert? stiu eu sa iubesc?...

Acest scriitor a mai scris si cartea "Lucrarea". Amandoua cartile au fost laudate si pe buna dreptate.
Revin cu un citat din carte:

"Omul vechi de-ar sti sa moara
Inainte de-a muri,
Atunci, cand ar fi sa moara,
Omul nou n-ar mai muri.…
Vedem noi, dara, ca pentru a se innoi omul cel vechi, pentru a muri in el patimile omoratoare, raul facator de rau, pentru a se ridica apoi din ruinele acestei prefaceri este nevoie de stiinta. Verbul determinativ al povetei este "a sti"
Pentru a sti insa, e nevoie de cunoastere. Nu tot ce am invatat se cheama ca stim , dar ceea ce stim se cheama ca am invatat."
Reply With Quote