View Single Post
  #417  
Vechi 30.10.2014, 06:47:15
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

De curand mi-am cumparat online aceste minunate carti de la Editura Egumenita din Galati;le-am citit si le recomand cu caldura.

1.Ziua Sfantului Arhanghel Mihail -este o culegere de scurte novele a scriitoarei crestine Nina Pavlova,membra a Uniunii Scriitorilor din Rusia;nuvele care descriu intamplari si personaje din viata la obste totodata fiind si un memoriu personal al autoarei.
Simplitatea si umorul acestei scriitoare te fascineaza inca de la inceput.

""Iata,te catari toata viata pe un munte inalt,iar cand ajungi in varf,iti vine sa te arunci cu fata in asfalt,ca sa nu te mai ridici niciodata.
In limbajul psihologiei fenomenul acesta se numeste"sindromul succesului":telul este atins,dar nu mai este nici o bucurie.Succesul este moartea visului si a nadejdii cu care traiesti,gandind ca atunci cand vei atinge bunastarea pamanteasca,viata se va schimba.Dar schimbarea nu se infaptuieste.Si cat de mult tanjeste sufletul fara Dumnezeu,chiar si atunci cand nu Il cunoaste!
Pe scurt,acesta este reversul succesului,ruinarea iluziilor si acel sentiment greu al pustietatii,cand cineva isi trage un glont in cap cum a facut-o renumitul scriitor Hemingway.Iar altcineva se aseamana cu negutatorul din Evanghelie care:"Afland un margaritar de mult pret,s-a dus,a vandut toate cate avea si l-a cumparat" (Matei 13,46).
Pentru acest margaritar pretios care este Domnul nostru IIsus Hristos,poti sa parasesti fara regret apartamentul din Moscova ca sa te asezi intr-o coliba daramata din catun.""(aluzie la alegerile personale ale autoarei)

2.Imparateasa Tuturor -este o culegere de aratari si intamplari miraculoase ale Maicii Domnului,pt care semneaza Protoiereu Dimitrie Athanasios si Presbitera Haroula Tsouliai.
Sunt abia la inceputul ei dar pare promitatoare si emotionanta prin dramatismul personajelor care cunosc(sau primesc) din pronie divina,miracolele.

3.Parinti Aghioriti-Flori din Gradina Maicii Domnului scrisa de insasi Cuviosul Paisie Aghioritul este o colectie biografica a anumitor Sfinti Athoniti pe care Sf.Paisie I-a cunoscut personal.
Trebuie sa marturisesc ca am cumparat-o pt Parintele Tihon,a carei descriere o gasiti la pagina 14.
M-a impresionat foarte mult pocainta si uitarea de sine a acestui suflet ales,pocainta care in lumea moderna poate parea curata nebunie...

Dar nu va rapesc din bucurie,poate doriti sa le cititi si voi
Attached Images
File Type: jpg carti.jpg (21,1 KB, 4 views)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote