View Single Post
  #5  
Vechi 14.07.2016, 10:18:04
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tobias Vezi mesajul
Salut tuturor , am auzit multe vorbe despre cum ca e pacat sa treci de la o religie la alta , cum ar fi gen eu sunt Ortodox si vreau sa ma pocaiesc sa trec la Penticostal
Penticostalii nu's aceia cu "vorbirea in limbi"? Fara suparare dar mi se pare un nebunesc ceea ce fac ei, si nu in sensul bun. Dar daca ale oamenilor cuvinte nu te pot lamuri cu un raspuns la intrebarea ta, atunci genunchii la rugaciune si pune-L pe Dumnezeu la treaba sa iti arate care credinta este cea adevarata. Insa daca, in ciuda lamuririlor, te vei incapatana sa treci la penticostali, atunci este alegerea ta, iar consecintele, de orice natura ar fi ele, le vei suporta pe propria piele. Ai grija, priveste bine, cantareste drept si gandeste de 10, nu, de 100 de ori inainte sa iei o astfel de decizie!
Daca mi-ai cere un sfat, ti-as spune "Nu, nu te duce la aceea! Cauta sa traiesti duhovniceste in Ortodoxie, sa apreciezi botezul (irepetabil in viata)! Aceasta este calea cea dreapta, aici ai Sf Taine, aici Hristos se jerfeste Insusi in fiecare duminica la Sf. Liturghie, Duhul Sfant coboara de asemenea! Nu la penticostali, nu la baptisti, nu la lutherani etc, ci la Sf. Liturghie!"
Domnul sa te lumineze!
Reply With Quote