View Single Post
  #388  
Vechi 30.07.2018, 01:02:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Într-o zi a fost adus la Sfantul Pantelimon un orb care cerea tămăduire și zicea: - Mă rog ție, ai milă de mine, cel care nu văd lumina. Căci am fost la toți doctorii din cetate și nici un folos nu mi-au adus. Ba am mai cheltuit și toată averea mea cu ei. - Dacă ai fost la toți doctorii și nu ai avut nici un folos și le-ai dat și toată averea ta, dacă vei primi tămăduire de la mine și vei vedea, ce-mi vei da mie? - Cea mai de pe urmă rămășiță pe care o am, ți-o voi da, a răspuns orbul. - Darul vederii luminii ți-l va da Tatăl luminii, Dumnezeu cel adevărat, prin mine, nevrednicul robul Său. Iar ceea ce zici că îmi vei da, să împarți săracilor. Auzind acestea, tatăl Sfântului i-a zis: - Fiul meu, ce vorbe sunt acestea? Să nu te atingi de acesta ca să nu te faci și tu de râs. Căci ce poți face tu mai mult decât ce au făcut doctorii cei mai pricepuți, decât tine? Sfântul a răspuns: - Nici unul dintre acei doctori nu are doctoria pe care o am eu. Așteaptă puțin, tată, și vei vedea puterea acestei doctorii. Apoi s-a atins cu degetele de ochii orbului, zicând: - În numele Domnului meu Iisus Hristos, Care a luminat pe cei orbi, caută și vezi! Îndată, ochii orbului s-au deschis și acesta a văzut. Din acel ceas, tatăl sfantului a crezut în Hristos și, împreună cu orbul tămăduit, au cerut să fie botezați. După aceea, tatal sau,a mai trăind puțină vreme,si s-a mutat la Domnul.
Astazi,multe lacase de cult, biserici si manastiri, cabinete si asociatii medicale, sunt puse sub ocrotirea Sfantului Pantelimon. Atat in afara tarii, cat si la noi, moastele Sfantului Pantelimon, aduc neincetate bucurii si tamaduiri.
In tara ,dar mai ales In Bucuresti, multe biserici s-au invrednicit de darul cel mare al prezentei unei particele din Moastele Sfantului Pantelimon. Acestea sunt urmatoarlee: Biserica Sfantul Stelian Lucaci (str. Logofat Udriste), Biserica Sfantul Dumitru Posta (in spatele Muzeului de Istorie a Romaniei), Manastirea Plumbuita (str. Plumbuita, nr. 58), Biserica Adormirea Maicii Domnului - Precupetii Noi, Biserica Sfantul Antonie cel Mare ((Aleea Valea Boteni, str. Romancierilor), Biserica Stavropoleos, Biserica Sfantul Alexie (Calea Serban Voda, nr. 123), Biserica Sfantul Pantelimon (str. Iancu Capitan, nr. 24).
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote