View Single Post
  #4  
Vechi 21.07.2011, 19:34:09
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Implicit Ma bucur pentru reactia prompta

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
acum nu pot sa-l vizionez, pentru ca sunt pe telefon.
dar maine promit sa ma uit cu mare atentie.
sunt curios sa vad daca ma "marcheaza" mai mult decat toate celelalte documentare antievolutioniste.

Am uitat sa spun urmatorul fapt. Documentarul nu promoveaza o doctrina religioasa sau alta; nu despre asta este vorba; nu vreau sa spun mai multe ca sa induc o prejudecata sau un punct de vedere.

Personal, ca sa-l asimilez sub toate aspectele, a trebuit sa-l vad de trei ori si... de fiecare am descoperit ceva ce mi-a scapat.

Chiar daca sunt crestin-ortodox, consider cu tarie ca primul pas spre o lume civilizata este renuntarea la stupida ideea ca suntem maimute si mai ales intelegerea contextului stiintific si istoric in care s-a dezvoltat aceasta idee sau teorie neconfirmata atunci si infirmata astazi.

Trupul de carne este, pentru mine ca si crestin, consecinta caderii adamice, nimic mai mult; astept trupul nestricacios al slavei si-mi este evident ca nu sunt maimuta. Cine-i maimuta, treaba lui: "Și omul, în cinste fiind, n-a priceput; alăturatu-s-a dobitoacelor celor fără de minte și s-a asemănat lor." (Ps. 48, 12)
Reply With Quote