View Single Post
  #1781  
Vechi 06.06.2016, 23:51:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Nu am afirmat asta!
Ci am spus ca e prostie crasa ceea ce ai scris tu iar eu am evidentiat in selectia din capul paginii.

Sa scrii negru pe alb ca:
evolutionismul este/
o teorie/
fara logica/
inventata de filosofi greci/
acum 2500 de ani/

este o harababura pe care doar bietul Igor, fratiorul tau de nebunii, ti-o poate aplauda.
Cred ca nici un crestin de pe forum, ca tot i-ai pomenit pe crestini, nu poate accepta ca afirmatia ta e altceva decat e de fapt...
Frate reptilian, daca ai observat, mai sus am spus ca esti o persoana prefacuta. O intorci spunand ca te-ai fi referit la acea afirmatie, cand din mesaj reiese clar ca te refereai la ce ai scris si in mesajul dinainte, adica nelinistirile tale pietiste cu norme, dogme, rigiditate, inchistare, etc. Aceleasi aiureli pietiste (neo)protestante pe care le repetai si acum cateva luni. Si asta pentru ca te-ai incrancenat pentur ca scrisesem despre teoria evolutionista. Aceeasi teorie pe care o aperi cu fanatism de ceva timp si din cauza careia m-ai mai atacat si jignit de cateva ori.
Legat de fraza invocata de tine, ca scuza, a cata oara e cand cauti tu un cuvant sau o virgula din mesajele mele si declari, triumfator, ca scriu prostii sau mai stiu eu ce? Si de fiecare data am aratat ca era bine ce scrisesem si tu de fapt ai gresit. De fiecare data, dar tu ai continuat sa faci acelasi lucru, iar si iar. Ghiceste ce faceau fariseii: pentru ca nu puteau sa gaseasca ceva neadevarat in ceea ce spunea Iisus, cautau sa ii gaseasca un cuvant, ceva gresit. Faceau asta din rautate si invidie, nu ca sa arate vreun adevar.
In cazul de fata, oricine care discuta despre teoria evolutionista stie ca aceasta conceptie, idee, a aparut la filozofii antici (sau macar gaseste la o simpla cautare pe net). Chiar eu am scris de fiecare data despre asta, am dat chiar si ce sustineau acei filozofi. Celui caruia i-am raspuns (pentru ca nu discutam cu tine) scrisese ca e o teorie sustinuta de logica, iar eu i-am raspuns ca e o teorie fara logica, fiind (la baza) o idee a filozofilor antici. Sunt redescoperite scrierile antice si filozofii iluministi incep sa scrie despre o evolutie a speciilor. Gasesti aici amanuntele: https://ro.wikipedia.org/wiki/Istori...u%C8%9Bioniste
Ti-am scris si in trecut ca nu avem aceeasi credinta, nu ma mai ataca pe baza credintei tale gresite. Degeaba vorbesti din gura despre dragoste si alte lucruri bune, daca le spui doar din buze, iar din inima iti ies doar rautati, jigniri, aroganta fata de alte persoane, etc. Fii om, macar.