View Single Post
  #1  
Vechi 15.09.2010, 20:26:42
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit Blestemul uciderii de frate !

Daca am evalua traseul parcurs in cei 20 de ani scursi de la Revolutia din 1989,am putea sa avem diverse pareri,unele mai pozitive ,altele mai negative !
Insa in tot acest parcurs temporal, social,economic si mai ales spiritual,dupa parerea mea,a fost grevat de mari abateri si fluctuatii de la mersul firesc !

Daca ne aducem aminte ,de anii imediati de dupa '89, nu putem decat sa-i asociem cu "mineriadele"(acele fenomene politice si sociale de tip stalinist, in care o parte a populatiei era asmutita la propriu asupra celeilalte !), mai apoi a urma prin '92-'98 o degringolada economica,caracterizata prin ridicarea hotiei la rang de politica de stat ( fondul fni, garantat de cec, critasul...cateva banci devalizate,albina, columna, bancorex) ,probabil de catre o mafie politica si clientelara !
Urmatorii ani, marecheaza cateva veritabile succese, pe plan politic extern (intrarea in nato si ue),dar si pe plan economic, o anumita crestere economica,surprinzatoare,chiar ...
Pentru ca anul 2009 sa ne aduca iarasi din lac in put,adica intr-o situatie economica destul de urata !

Cam am vrea sa ne fi mers bine in toti acesti ani, noua ca si popor, cand la temelia schimbarii noastre din 89,a stat uciderea de frate !
Cand cain il ucide pe abel, nu e lucru curat !!!

La care alt popor din europa , care a facut marea cotitura din 89, oamenii sa-u impuscat intre ei !
Sangele martirilor din 89, este blestemul nostru,ca societate dezbinata si incapabila de unitate si evolutie sustinuta !

Deasemenea si pe plan spiritual, bisericile par pline, insa dincolo de faptul ca doar o parte a romanilor merg acolo, nu putem sti daca comportamentul enoriasilor este consecvent si odata iesiti de acolo, si nu au un comportament ambivalent si fatarnic,asta nu putem sti !
Totusi dupa cum au invadat europa ca ultimii tigani, pentru a cersi o bucata de paine, care in tara lor nu sunt in stare sa si-o faca, romanii ,numai la biserica nu par dusi,asta vorbid grosso-modo ! (desigur ca exista si romani exemplari, insa ei sunt o mica minoritate !)

Cum, ne-a urmarit blestemul uciderii de frate in cei 20 de ani ???
Reply With Quote