View Single Post
  #37  
Vechi 31.08.2011, 03:04:55
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Adică ? Ce înseamnă "împătrit luminată" ?




Pe mine ma duce cu gandul la o exprimare liturgica destul de frecventa in slujbele ortodoxe, luata de la Ap. Pavel pt. a incerca sa graiasca negraitul tainei de necuprins. Taina crucii in toata adancimea si inaltimea si largimea si lungimea ei.

„Hristos să Se sălășluiască, prin credință, în inimile voastre, înrădăcinați și întemeiați fiind în iubire, Ca să puteți înțelege împreună cu toți sfinții care este lărgimea și lungimea și înălțimea și adâncimea...plinatatii lui Dumnezeu ” ) Efeseni 3, 18

Simbolistica de taina a Crucii, o stiti - coloana verticala ne sugereaza cerul coborat pe pamant, inaltimea dumnezeirii coborata pana la cele din adancime. Coborare a Celui ce este Nematerie, care apoi se preface in urcus al materiei. Duhul S-a facut materie, pt. ca materia sa se faca duh.
Dumnezeu S-a facut om, pt. ca omul sa se faca dumnezeu prin har.

Latimea si lungimea - cu mainile pironite pe bratele laterale ale Crucii, Hristos ne invaluie intr-o imbratisare vesnica atot-iubitoare si atot-cuprinzatoare pe toti cei de pe rotundul pamantului.

Desi am auzit exprimarea asta, de multe ori in imnele liturgice, acum, pe loc, nu mi-o amintesc exact decat intr-un icos din Acatistul Sf. Apostoli Petru si Pavel. (cred ca in slujbele din Postul Pastelui se aude frecvent).

Bucura-te, necuprinsă lățime a dragostei;
Bucură-te, lungime a dumnezeieștii rânduieli celei mai înalte de veci;
Bucură-te, neapropiată înălțime a teologiei;
Bucură-te, nevăzuta adâncime a iconomiei;

Referitor la Sf. Ioan Botezatorul, cred ca imnograful care i-a alcatuit Acatistul, vrea sa ne sugereze prin expresia atribuita lui - „frumusetea cerului cea impatrit luminata”, ideea ca el infrumuseteaza cerul luminat de Cruce simultan, in toate cele 4 zari.
Sfantul inaintemergator a fost capabil de jertfa intrucat era inradacinat adanc in iubirea de Dumnezeu si s-a inaltat atat de mult pana la a renunta la toate ale lumii de dragul Lui.
El si-a asumat anticipat si tainic jertfa Crucii, a inteles ca Dumnezeu nu incape intr-un suflet stramt, ingust, inghesuit, lipit de cele pamantesti, a inteles anticipat ca numai jertfa din iubire largeste, inalta, lateste si adanceste launtrul omului pt. a-l face incapator pentru Dumnezeu.
Sau, dupa cuvantul lui Steinhardt din linkul pus de Laura, sfantul a depasit "stramtoarea fenomenalitatii."
A inteles anticipat taina Crucii ce lumineaza in "patru zari" si a devenit el insusi podoaba infrumusetata a acestui cer.

Last edited by delia31; 31.08.2011 at 03:34:35.
Reply With Quote