View Single Post
  #27  
Vechi 12.05.2012, 16:55:58
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ostilitatea fata de Crestinism se manifesta azi in virtutea libertatii de opinie, la adresa Bisericii fiind permise toate insultele. Ce am observat e ca mereu se aduc in prim plan greselile istorice (inchizitia,razboaiele religioase, intoleranta), dar se omit meritele deosebite in edificarea civilizatiei occidentale, se omite ca Biserica a deschis primele universitati, primele organisme filantropice (spitale,orfelinate,aziluri) sau ca organizatiile crestine cheltuiesc cel mai mult pentru a ajuta lumea din zonele sarace ale lumii, nu Unicef-ul, nu Onu sau Unesco. Insa ceea ce ma surprinde e ca pe fondul "descrestinarii" unor zone, altele infloresc. In Coreea de Sud, crestinii reprezinta aprox.50% din populatie, in conditiile in care acum 50 de ani erau 5%.

Nu cred ca Biserica se confrunta cu ateismul, ci cu transmiterea mesajului ei, avand nevoie sa-si gaseasca de cuvintele potrivite pentru a-i apropia pe apostati. In Europa Occidentala, cu toate ca 50% se declara fara religie, ei spun ca cred in dumnezeirea lui Hristos si invierea Sa, deci nu-s atei.

P.S. pentru ce a militat miscarea condusa de Richard Dawkins ?
Ateii se inchina Zeului-Ratiune,a carui imparatie e marginita de imparatia Suprarationalului,in care ei nu au acces si de aici toata ostilitatea lor si asediul continuu, nu pentru a intra, ci pentru a cuceri.
cand a deschis Biserica primele universitati?
la sute de ani dupa ce a inchis si interzis cele mai importante centre de gandire?
dupa ce a interzis stiinta, medicina, filozofia, etc.?
sa ne deschidem ochii si sa privim in ansamblu.
gandirea selectiva duce doar la concluzii subiective.

pentru tine 28% inseamna aproximativ 50%?
Reply With Quote