View Single Post
  #117  
Vechi 25.07.2009, 10:29:31
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Frate Andrei, la intrebarea mea "la ce imi foloseste sa stiu daca au sau nu", nu am primit din partea ta decat o parere amintita de multe alte ori in postarile acestui topic, aparent lipsita de dragoste si cu o bucurie asemanatoare cu a "fratelui celui mare" din Pilda Fiului Risipitor.

Nu mi'ai raspuns la intrebare catusi de putin. Dar daca tot ai adus vorba, tin sa iti spun si eu gandurile mele privind anul 1054. Consider ca doar Bunul Dumnezeu are dretul sa spuna cine este ori nu sfant, cine este ori nu vrednic de El, etc. "Mai lesne este pentru noi a iubi tacerea" zice un frumos tropar al Bisericii.

Pentru tine insa, iti pun inainte acestea: toamna lui 1054, la mare distanta de Roma, un sat si o casuta amarata adaposteste o batrana nevoitoare. Batranica si'a crescut toti cei 4 copii in frica lui Dumnezeu, ea insasi fiind o foarte fierbinte si smerita rugatoare. Abia a auzit de Roma, daramite de cele petrecute pe acolo.

Intrebare: Poate batranica aceea sa fie sfanta ?
Stii foarte bine la ce m-am referit. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote