View Single Post
  #26  
Vechi 24.09.2009, 22:00:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielaTM Vezi mesajul
Nu stiu daca e o alegere buna sa postez aici dar am citit aceste mesaje de aici cum va rugati. Stiu din batrani o vechie pilda : Erau doai calugari care se rugau , daceau matanii seara fiecare in chilia sa, dimineta se intalneau iar unul dintre calugari ii tot spunea celuilalt calugar aseara am facut 100 de matanii, zi de zi tto sse mandrea cate matanii a facut aseara, al dolilea calugar nu putea sa faca atatea si se tot ruga Bunului Dumnezeu sa-l invredniceasca si pe el sa ajunga sa faca atatea matanii la rugaciunea de seara, tot rugandu-se calugarul a aparut un inger in vis spunandu-i: din cate matanii face calugarul cel care se lauda cate crezi ca sunt primite de Dumnezeu?
a venit si raspunsul dat de inger, nici o matanie care este numarata nu o primeste Dumnezeul.....
Frumoasă pilda postată de tine ! Până la urmă nu există o rețetă unică în rugăciune, fiecare se va ruga după puterile lui și după mărimea dragostei ce o are . Rugăciunea este până la urmă o taină a fiecăruia in parte . Să ne ferim de Slava Deșartă, ce toate le "omoară", le-năbușă întru mândria noastră. O relație de prietenie adevărată , nu va fi trâmbițată pe la orice colț din sat. Rugați-vă așa cum simțiți voi, dar rugați-vă cu dragoste și multă nădejde !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote