View Single Post
  #2  
Vechi 12.08.2012, 14:39:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
"Mai există însă o zonă pe care Steinhardt o explorează și din care își extrage argumentele incertitudinii: relația dintre fapte, gesturi și problema mîntuirii. Nu există nici o certitudine că dacă săvîrșim fapte bune, că dacă am ales „drumul drept“ (sau pe care îl con*siderăm noi drept) ne vom mîntui. Relația dintre fapte și mîntuire nu este una contractuală, nu este una „de schimb“. Creștinismul este și din acest punct de vedere o religie a incertitudinii și-n ultimă instanță a libertății și a riscului existențial:
„Părintele stareț Roman: creștinismul e riscul absolut, iar viața de călugăr e riscul dus la paroxism. Nu ți se oferă nici o certitudine. Nimic. Numai primejdii, numai riscuri. Nici certitudinea că vei muri măcar acolo, la mă*năstire. Că vei rezista. Că vei avea ce mînca. Și nici, mai ales, că ai făcut bine călugă*rindu-te. Și nici – culmea – că ai ales calea mîntuirii. S-ar putea ca după atîtea nevoințe și mizerii să nu te mîntuiești, să arzi ca orice păcătos care s-a lăfăit în bucurii, belșuguri și confort, și s-a hrănit cu multe desfătări alese, ori spre deosebire de cutare om cuminte care și-a dus viața pe cît s-a priceput fără a visa semeața desăvîrșire.
Numai și numai incertitudini. Dai totul, nu primești nimic. Și rămîi absolut singur, și nici de tine nu poți fi sigur, mai puțin ca de ceilalți. Vei putea oare răbda fără a cîrti?
Creștinismul, călugăria: iată saltul (și dincolo, vorba lui Lytton Strachey despre cardinalul Manning, nu e o saltea), iată cuptorul aprins (în care să te arunci), iată podul care se surpă în urma ta, iată flota căreia îi dai foc, aventura. Cecul e fără garanție și semnătură, mergi cu el la bancă și nu știi dacă va fi onorat. Mănăstirea (ori credința, nu-i mai brează) nu oferă nimic și ia totul și te așteaptă, rece, la cotitură.“. (9.)"
De aceea a doua virtute teologică este nădejdea. Fără să sperăm că vom reuși să ne curățăm în focul iubirii divine, rămînem doar cu acele incertitudini despre care vorbește Steinhardt.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote