View Single Post
  #175  
Vechi 01.04.2012, 21:24:28
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Nu e vorba că-L supărăm pe Dumnezeu, căci păcatele ne fac rău nouă înșine, nu Lui; sau poate că-L mâhnim pentru că ne pierdem, pentru că păcătuind ne dezlipim de darurile Lui, de dragostea pe care ne-o oferă, iar noi o refuzăm.
De ce e păcat curvia? Mai întâi, dacă e o legătură bazată pe plăcere, e păcat pentru că asta îl fragmentează pe om și-l alienează, implicându-se trupește, nu și sufletește într-o legătură cu alt trup. Prin urmare, trăiești o scindare între trup și suflet.
Presupunând, însă, că trăiești marea iubire, care înseamnă o deplină participare și a sufletului, o relație profundă, deci, între cei ce se iubesc, dacă nu-i închini dragostea asta lui Dumnezeu, în Biserică, înseamnă că nu-L vrei pe Hristos între voi, că vrei, eventual, să atingi absolutul doar prin iubirea asta care rămâne, totuși, imperfectă.
Căsătoria creștină e altceva decât o simplă iubire omenească. Nu e o unire închisă în doi. E „în Hristos și în Biserică”.
Si totusi,se pare ca acest pacat-curvia este cel mai condamnat.
Daca marturisesti la duvohnic ca traiesti in curvie vei avea un canon mult mai mare decat un altul care marturiseste malahia,sau dependenta de alcool,droguri si tigari.

Am uitat in ce carte am intalnit idea ca cei mai multi oameni cad in iad de pe urma curviei(parca 3 sferturi?)mai mult de pe urma altor pacate.
Am meditat adesea la acest subiect insa nu tot nu cunosc motivele pt care curvia este un pacat dintre cele mai grave.
Cred ca aici se afla grozavia:sa nu realizezi gravitatea si consecintele actelor care par"normale".
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote