Subiect: Un sfat?
View Single Post
  #6  
Vechi 29.03.2011, 21:39:06
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silent assasin Vezi mesajul
Iti multumesc Carolina de corectare, si da stiam ca asa se scrie dar vizual ma enerva acei "s" repetati asa ca am preferat sa-l scriu cu un "s" mai putin.Oricum nu e un nickname asa agreabil...dar a fost in graba.Iti multumesc mult pentru sfat si in legatura cu "suferinta" crezi ca aceasta suparare din cauza celor din jur e data de la Dumnezeu pentru mantuirea mea, sau e o pedeapsa..?Nu obinuiesc sa rad si sa-mi jignesc aproapele deci poate o pedeapsa nu e.Si oricum sa ma feresc de ei nu pot...Am defecte fizice care se gasesc a fi subiect de amuzament pt. cei din jur...Scoala mai ales..nu-ti poti evita colegii asa ca trebuie sa sufar .Totusi inca o intrebare.Ma rog din tot sufletul ca sa nu mai fiu prejudecat de ceialti si totusi e la fel..Ce crezi?
Eu cred ca e greu de spus de ce se intampla unele lucruri in vietile noastre; unii vad in nereusite pedepsele lui Dumnezeu, altii le considera incercari in drumul spre mantuire, etc. Cred ca mai util e sa incercam sa depasim cu bine momentele grele fara sa ne intrebam "de ce". Stiu ca e greu (omul vrea mereu raspunsuri precise) insa trebuie sa adoptam solutia potrivita situatiei si sa nu mai filosofam pe tema "de ce mi s-a intamplat tocmai mie".

Cazul tau e unul tipic, nu cred ca exista scoala pe lumea asta in care elevii sa nu se tachineze intre ei pe diverse motive. Cu cat te vei supara mai tare, cu atat le pui la incercare imaginatia si probabil ca vor scorni injurii si mai mari. Un copil mic face prostii / rautati pentru a atrage atentia parintilor; la fel procedeaza si colegii tai, se indreptatesc pe ei insisi - cat de frumosi sunt ei - denigrandu-te pe tine. Daca le arati ca nu-ti pasa, ca tu stii ca pe lumea asta este loc sub soare pentru toata lumea, dorinta de-a te tachina le va disparea in timp.

Si pe mine ma tachinau la scoala, imi spuneau "aragaz cu 4 ochiuri" pentru ca purtam ochelari. M-am suparat atunci, nu mi-a picat bine, insa a fost o faza foarte trecatoare, dupa vreo cateva saptamani nici nu mai observau ca aveam ochelarii pe nas.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote