Subiect: Adio flori ...
View Single Post
  #20  
Vechi 07.11.2011, 18:38:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Da, Aline, cunoastem excesele si fatarnicia de tot felul. Traim in lume. Le-am vazut la altii, le stim si pe ale noastre...
Dar nu putem combate o magarie cu una si mai mare.
Nu putem leza sensibilitatea reala a unor oameni doar pentru ca alti oameni sunt fatarnici.
Putintel discernamant, ziceam eu, putina atentie la nuante...
Tavalugul ordinii marcate de asazisul pragmatism este, oare, solutia? Mintea si inima mea imi spun ca nu, nu asa e solutia crestineasca, romaneasca, omeneasca. Sa fiu iertat!
Unde este magaria?
In primul rand nu se interzice, cum tipa unii, se recomanda.

Care sensibilitate se lezeaza?

A fi alaturi fata de cel care a suferit o pierdere inseamna sa fii alaturi prin gesturi efective, cuvinte, prezenta fizica, nu trimiti flori cu biletel sau scrii la ziar si de cele mai multe ori lucrurile se termina aici.

Nimeni nu se intreba cat costa oare o inmormantare si daca cei ramasi au banii respectivi.
Lasa ca se descurca ei.

Comparatia cu cadouri vs. bani de ziua cuiva este total inoportuna.
De parca cei ramasi in urma s-ar hrani cu flori sau le-ar lua acasa.
Daca vrei sa fiti utili si va e jena sa oferiti bani fiind sume nu prea importante, macar oferiti-va sa platiti preotul. Groparul. Ingrijiti-va de cele necesare, interesati-va daca au tot ce e nevoie, mai cumparati ceva.

Cu 5 coroane inutile se poate plati mai bine de jumatate din costul inmormantarii. Sau poate doar un sfert..depinde de la caz la caz, o inmormantare "ca la carte" poate sa sara usor de 2000ron fara a mai vorbi de locul de veci.
Ca mai sunt si pomenile de inmormantare, la 40 zile, etc.
Dar este ceva.

Am intrebat si se pare ca nimeni nu vrea sa raspunda..cand ati pierdut pe cineva apropiat, v-au fost de folos coroanele, florile? Va mai ganditi acum la ele sau macar mai stiti care/cate/de la cine au fost?

Da, probabil va veti aminti cine a fost atunci de fatza.
Sau daca ati fi primit de la cutare si cutare un mic ajutor, intr-o situatie asa dificila, sunt sigur ca v-ati fi amintit de lucrul asta.

Last edited by AlinB; 07.11.2011 at 18:40:21.
Reply With Quote